| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire: am un laptop Dell l702x xps 17 cu procesor i7 model 2670qm de 2.20 GHz, placa video nVIDIA gt 555m 3Gb dedicati + integrate Intel graphic 3000, 8gb ram. Problema este ca se incalzeste foarte tare atunci cand ma joc NFS MW 2012 sau far gry 3. sufla aerul ca un feon si nu poti tine mana mai mult de 30 sec in dreptul lui ca te arde.Este normal sa se incalzeasca asa sau este necesar sa i schimb pasta termoconductoare de la procesor si de la placa video? Precizez ca laptopul are 7 luni, este inca in garantie.

9 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Nu te ajuta cu imic sa schimbi pasta dupa 7 luni, incearca sa inchizi celelalte aplicatii cand te joci si daca face la fel sa scazi nivelul de grafica la medium sau low.
Bafta

| idol43v3r a răspuns (pentru CataC):

Jocurile imi ruleaza forte bine la rezolutia 1920×1080. Am sa o schimb rezolutia fac testul sa vad daca se mai incalzeste si am sa revin cu rezultatul. Va multumesc!

| CataC a răspuns (pentru idol43v3r):

Revin, nu rezolutia ecranului, la setarile jocului ai graphic detais sau similar, scade'le un pic si va solicita mai putin sistemul.
Eventual apeleaza la un cooler extern, dar nu inlaturi cauza si nici mare lucru din efect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista cooling-paduri performante in zilele noastre asa ca ar fi bine sa te gandesti la unul. Un exemplu http://www.emag.ro/......EX4Y2BBBM/ nu trebuie neaparat sa-l iei pe asta.

| idol43v3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Am cooler pad exact ca cel din link tot de la Microsoft. Dar nu face fata. Multumesc!

| SouLIce a răspuns:

Este normal sa se incalzeasca cand te joci jocuri care are nevoie de putere de procesare mare
Descarca HWmonitor si vezi temperaturile exacte

| idol43v3r a răspuns (pentru SouLIce):

Temparatura procesorului in NFS MW este de 85 grade iar placa video 71 grade sunt cam ridicate temperaturile, nu? sau sunt normale pentru configuratia laptopului?

| idol43v3r a răspuns (pentru SouLIce):

Daca nu ma joc, temperatura este de 54 grade procesorul si 44 grade placa video, sunt mia acceptabile.

| SouLIce a răspuns (pentru idol43v3r):

Laptopurile nu au sistemul de racire ok pentru ca iti dai seama toate componentele inghesuite, are un cooler mic pe procesor, placa video.
Cauta un cooler pentru laptop