| Learoyd a întrebat:

Salut! Am montat acum un an pe masina un subwoofer (pachetul acela alpine swt 12s4) mergea perfect dar acum cateva zile am observat ca avea un fir scos din statie, minusul care duce spre subwoofer. Nu stiam sigur cum a fost pus de electrician dar banuiesc ca era in bridge, asa ca am pus minusul pe canalul 2. Ajung in oras, cobor la magazin si cand ma intorc la masina, ea fiind oprita dar statia a ramas aprinsa din buton, toata masina vibra, subwoofer-ul facea un zgomot puternic. L-am oprit, ajung acasa si am vrut sa vad ce are, pornesc statia si cand inchid usile sau portbagajul, zgomot puternic ca si cum ar fi avut microfon si se transmitea in subwoofer. Ground-ul e prins bine ca l-am verificat, la cabluri nu a umblat nimeni, sunt asa cum le-a lasat electricianul. Ce poate sa aiba? Azi l-am legat pe un singur canal si zgomotul se auzea mai incet, dar tot era prezent cand inchideam usile sau bateam cu palma in ceva prin portbagaj.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"banuiesc ca era in bridge"
"Ground-ul e prins bine"

după vocabular ziceam că ești in temă cu totul.

Apoi: "Ce poate sa aiba?" - in cazul ăsta ia un aparat de măsură și verifică alimentarea și conexiunile la "bridge"-ul ăla, precis acolo e hiba

| Learoyd explică (pentru sierra1):

Am verificat subwoofer-ul cu ohmmetru, el are 4 ohmi, cand am pus cititorul la borne, imi arata o valoare de 3.9, 3.8 daca era defect sarea la 14, 15, oscila urat. Ideea e ca el e legat pe boxele din spate, si faza cu sunetul in subwoofer cand inchid usile din spate sau dau cu palma in ele se intampla atunci cand casetofonul este oprit si ramane doar amplificatorul pornit din buton, adica statia pornita dar fara semnal de la hu. Oare asa e normal?

| sierra1 a răspuns (pentru Learoyd):

Contacte imperfecte undeva pe traseu sau chia in dif

| Learoyd explică (pentru sierra1):

O sa trimit amplificatorul in service, probabil s-a ars ceva in el

| sierra1 a răspuns (pentru Learoyd):

Cel mai corect