| SquidFTW a întrebat:

Salut! Am mutat contractul de la internet de pe fostul chirias pe numele meu. Dupa caum mi s-a spus de catre cei de la digi, internetul nu mai merge. Am incercat sa l fac sa mearga cu userul si parola pe care le am primit tot de la ei, pe calculator, adaugand un network nou. Se conecteaza, dar fara internet, cablul care intra in pc iesind din router. Am observat ca internetul merge, direct din cablul din perete, deci banuiesc ca routerul nu este setat sau ceva. Nu merge sa pun in browser ip ul, imi arata ca nu am internet.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie configurat router-ul.
Cu PC-ul conectat la router, introduci in browser IP-ul router-ului (il poti gasi in instructiunile primite cu router - manualul utilizatorului, ceva de genul 192.168.xxx.xxx ). Pe pagina care se va afisa introduci numele si parola gasita in instructiuni.
Cand ai intrat in meniul router-ului, treci la capitolul WAN, alegi modul de conectare PPPoE, introduci numele si parola de acces primit de la Digi (atentie la litere mici si mari! ). Salvezi noua configuratie si router-ul va reseta.
Dupa repornirea PC-ului va functiona internet-ul se va conecta automat.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă merge când ai pc-ul legat direct la cablul din perete și ai useruk și parola de la RDS, atunci resetează routerul și configurează-l de la zero. Trebuie să aibă un buton fizic de reset pe care trebuie să îl ții de regulă 10 15 secunde apăsat.