| Georgebossu a întrebat:

Am o problemă și nu știu de la ce este! Am un router de la netis conectat la internet la Digi, mă conectez la el de pe telefon sau tabletă și merge perfect, dar când deschid laptopul dispare tot semnalul chiar din momentul când apăs butonul de power de la laptop, nu merge internetul nici pe laptop și nici pe tel/tableta, este conectat dar nu merge internetul, am incercat să mă conectez direct cu cablul la laptop, introduc userul si parola bine și tot nu se conectează. Vă rog mult dacă mă puteți ajuta!

Răspuns Câştigător
| Stef98 a răspuns:

Salut.

Eu am inteles asa ca laptopul ar lua toata puterea de transmitere a router-ului. Pentru ca laptopul are un adaptor mai puternic fata de celelalte dispozitive.

Trebuie sa intri in setarile modemului, dintr-un browser (atentie conexiune sa se faca prin router) tastezi: https //192.168.1.1

Aici ajungi intru-un panou de logare

Nume utilizator: admin
parola: admin
*datele astea de logare ar putea fi altele, tu incearca asa / daca nu se potrivesc cauta in cutia router-ului ca sigur ti au dat niste foi ceva in legatura cu datele ale.

Trebuie sa cauti ceva in legatura cu puterea de transmisie happy Si sa introduci valoarea cea mai mare.

| Georgebossu explică (pentru Stef98):

Am încercat asta și nu e de la puterea de transmisie, am uitat să menționez că am schimbat încărcătorul, nu știu dacă o fii de la încărcător, dar cu încărcătorul original mergea internetul perfect, dar după ce am luat un încărcător nou nu mai vrea sa meargă internetul când deschid laptopul, știu că pare absurd dar de când am schimbat încărcătorul nu mai merge! happy happy happy

| Stef98 a răspuns (pentru Georgebossu):

Daca este vorba despre incarcatorul routerului. Da probabil ca un voltaj mai mic influenteaza dramatic puterea de transmitere.