| RadoslavJ a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor. Situația stă în felul următor.

Am nevoie să fac o revistă. Am articolele scrie, dar nu știu în ce program să o fac. Am încercat în word, dar este extrem de greu, se decalează tot la fiecare modificare, iar în publisher nu am destule teamplaturi. Îmi recomandați un program unde să pot creea revista?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Word este cel mai potrivit program, dar trebuie sa inveti cum sa-l folosesti.
Nici scrisul de mana n-ai invatat de la o zi la alta.

Exista si programe simple de scris, dar nu sunt suficient de bune pentru formatarea paginilor si a textului, pentru o revista, doar sa dactilografiezi, urmand ca ulterior sa fie necesara editarea si aranjarea paginilor.
Un asemenea program simplu (cuprins chiar si in pachetul instalat de Windows) este WORDPAD.

| RadoslavJ explică (pentru Bula):

Ok, știu să lucrez dar era destul de migălos. Ar fi fost de ajutor un template pentru publisher. În care să introduc toate articolele astfel să mai adaug poze să arate în final ca o revistă.
Eh, am lucrat un pic mai mult.

Mulțumesc oricum.

| Bula a răspuns (pentru RadoslavJ):

Template-ul (sablonul) iti poti face singur in Word, dupa pofta ta, la sfarsit salvandu-l in format corespunzator (sablon) la "save as", dandu-i format dot.
Dupa ce deschizi acest sablon, o salvezi in alta parte in format doc (document, dandu-i ce nume doresti, dupa care poti completa in casutele prestabilite tot ce vrei, dar chiar si sa-i modifici structura, dupa plac.

E extrem de simplu.