| FunnYshor a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru rapid, este black friday pe eMAG si vreau sa stiu daca aceste componente sunt bune, compatibile, daca sunt altele mai bune de acelasi pret, daca ar mai fi ceva de adaugat, etc... Tin sa precizez ca nu ma schimb la Intel!
http://i.imgur.com/qPwhwh3.png

Astept un raspuns rapid, multumesc!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu, diferenta de performanta o vezi doar in benchuri, si acolo e de maxim 2% per total. Poti sa iei linistit 1600 CL10 si sa ii dai vreo 0.1-0.2 V in plus ca sa ruleze 1866 CL9. Mai bine iei un i5 4460 si stai calm si cu racirea, si cu placa de baza, si cu ramu' si cu sursa. De aia am trecut pe Intel dupa 15 ani de AMD. Pare ieftin sa mergi pe AMD, dar daca vrei sa faci un sistem ca lumea iei pe minus pina la urma. Bine, daca discutam de office/multimedia cu buget FOARTE mic, atunci merita sa mergi pe AMD.
Uite teme de gindire:
1. https://www.youtube.com/watch?v=JFqQdrs5wEU
2. http://cpu.userbenchmark.com/......2310vs1983

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ia sa vedem... placa video e la pret bun, ssd-ul la pret bun, hardul e moca, carcasa e okish, placa de baza e scumpa a draq (ai verificat daca suporta monstrul ala de procesor?), ramu' e inutil de scump (merge bine mersi sa iei la 1600 si sa il overclockezi un pic, si-asa are garantie o mie de ani), la procesor ti-ar trebui un cooler aftermarket daca nu vrei sa iti faca ca elicopterul, sursa modulara and shiet... erau niste Super Flower de-alea Gold pe la 650W in jurul pretului asta. Mdah, daca vrei musai de la Altex, atunci mergi cu asta - http://www.altex.ro/sursa-de-alimentare-sirtec-hpg-600br-h14s-600w-14cm-fan

| FunnYshor explică (pentru KodrutZ):

Am stat mult timp pana sa aleg o placa de baza buna, initial voiam sa iau Pro r2.0 dar am vazut niste reviewuri cum ca nu ar fi asa buna cu fx 8320, asa ca am ales aceasta placa de baza. Ramul l-am ales deoarece are CL9 si 1866, ies cu 100 ron in plus fata de 2x4gb hyperx 1600 mhz si CL10, care e putin mai slab... Cat despre sursa, am sa merg pe cea aleasa de tine... Ce zici, se merita 100 ron in plus pe ramul meu?

| FunnYshor explică (pentru KodrutZ):

Mersi ca ma ajuti! Imi poti da te rog o placa de baza buna si compatibila cu i5 4460? Si pana la urma cumpar 2x http://www.altex.ro/......00mhz-cl10

| sltlp a răspuns (pentru FunnYshor):

Pentru 4460 merg placi de baza de la 170 lei fara nici o problema. Insa daca vrei ceva nu ca zdravan, ci super zdravan pentru acel i5(placa de baza de overclock de altfel, ca are pret bun si dotari foarte ok: http://bit.ly/1u5sUgZ ). Altfel, orice placa de baza de 200-300 lei merge, numai sa verifici sa fie cpu compatibil.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

4460 e locked... ce overclock visezi matale? big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru FunnYshor):

Stoc epuizat... hai ca iti fac un sistem cap-coada la garaj, ca la altex suna bine pe hirtie, doar ca se epuizeaza tot pina apuci sa cumperi. tongue Revin in citeva minute.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Stiu ca e blocat, dar la pretul ala de ce nu big grin. Nu am zis ca poate sa faca oc, am zis ca placa de baza e de oc(chiar daca el nu face, ca si "constructie" cele de OC is mai rezistente, deoarece se anticipeaza pe ele consum peste tdp-ul stock si tot asa. Se utilizeaza condensatori mai ok, alimentare putin mai buna si tot tacamul(asta e ca sa explic si pentru cel care a pus intrebarea).

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Teoretic ai dreptate. Practic, iti dai seama ca daca o placa suporta i7 cu TDP mai mare decit i5, cind ii bagi un i5 in ea o sa mearga bine-mersi fara a fi la limita, nu? happy Condensatori OK se utilizeaza pe majoritatea placilor chiar si low-end in momentul de fata. Am avut MSI NEO-F v3 cu voltaje si FSB frotate timp de 5 ani intr-o carcasa ventilata prost si nu a facut absolut nici o problema. Inca merge, dar nu o mai am eu.

| KodrutZ a răspuns (pentru FunnYshor):

Nu, diferenta de performanta o vezi doar in benchuri, si acolo e de maxim 2% per total. Poti sa iei linistit 1600 CL10 si sa ii dai vreo 0.1-0.2 V in plus ca sa ruleze 1866 CL9. Mai bine iei un i5 4460 si stai calm si cu racirea, si cu placa de baza, si cu ramu' si cu sursa. De aia am trecut pe Intel dupa 15 ani de AMD. Pare ieftin sa mergi pe AMD, dar daca vrei sa faci un sistem ca lumea iei pe minus pina la urma. Bine, daca discutam de office/multimedia cu buget FOARTE mic, atunci merita sa mergi pe AMD.
Uite teme de gindire:
1. https://www.youtube.com/watch?v=JFqQdrs5wEU
2. http://cpu.userbenchmark.com/......2310vs1983

| KodrutZ a răspuns:

Gata, wishlistu' e aici - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1017849/ - si acum comentariile de rigoare:

1. Nu am pus racire aftermarket pentru ca Intel cel putin la i3, i7 si astea mai mici (G-urile, Pentium-urile astea noi) pune niste coolere silentioase si care isi fac treaba foarte bine.
2. Sursa e arhi-suficienta. Configuratia asta nu suge mai mult de 200 W in full load.
3. Am pus SSD Intel pentru ca merita sa ai 5 ani garantie la asa ceva.
4. La hard sper sa ai noroc. Sint serii si serii. Am avut un WD cu 5 ani garantie care mi-a crapat dupa 3 ore de functionare, acum l-am inlocuit cu un Toshiba de-asta Enterprise garantat pentru functionare 24/7 si se pare ca am avut noroc. Chestia e ca WD a dat cam mult cu mucii in fasole in ultima vreme.
5. Placa video... asta e ce am gasit mai ieftin si cu 3 ani garantie si 2 Gigi de memorie. MSI le fac bune, oricum, si au si soft de overclock/fan control misto. As fi mers pe EVGA SC cum am eu, dar nu e pe stoc si era si cu ~100 RON mai scumpa. Partea misto era ca puteai sa ii prelungesti garantia la 10 (ZECE) ani pentru doar vreo 16 EUR.
6. Placa de baza e cam cea mai ieftina la care am avut in vedere doua chestii esentiale - suport XMP si dual BIOS. Am facut un sistem cu asa ceva nevestei, are un G3220 ca procesor, GT 630 video si un singur SSD Toshiba de 128 GB. Se misca incredibil, BIOS foarte bogat, nici o problema de stabilitate sau ceva.
7. Carcasa e mica, frumusica si gindita bine. Daca cumva constati ca se supraincalzeste ceva, poti sa adaugi un ventilator in fata sa iti bage praf... ehem, aer.
8. Memoria e CL9 si are XMP. Se configureaza ridicol de usor.
9. Daca n-ai ce face cu codul de WoT, poti sa mi-l dai mie ca multumire pentru setup. Chiar imi lipseste JagdTigeru' ala din garaj si nu prea am chef sa arunc o circa de bani pe el.;)

| FunnYshor explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult, am dat azi comanda pana nu a fost prea tarziu, am ales componentele alea de mai sus de la altex, peste vreo 2 saptamani o sa iau alt cooler fata de cel din stock si sper sa nu am probleme cu temperatura!

Am ales altex deoarece detin un card avantaj si pot cumpara in 15 rate fara dobanda, e mult mai usor asa pentru mine, am beneficiat si de 2 vouchere in valoare de 200 RON. Mersi mult!

1x Hard Disk Drive SEAGATE Barracuda ST1000DM003 1TB, 7200RPM, 64MB, SATA 3 200, 89 lei
1x Solid-State Drive (SSD) KINGSTON SV300S37A/120G, 120GB, 2.5", SATA 3 218, 69 lei
1x Procesor AMD FX 8320 FD8320FRHKBOX, 3.5GHz, 16MB, Socket AM3+ 599,99 lei
1x Memorie desktop CORSAIR CMY8GX3M2A1866C9, 2 x 4GB DDR3, 1866MHz, CL9 424,99 lei
1x Placa de baza ASROCK 990FX EXTREME3, socket AM3+, 990FX, 4xDDR3, 5xSATA3, ATX 419, 99 lei
1x Placa video Asus GTX750TI-PH-2GD5, GTX750 TI, 2GB GDDR5, 128bit 531, 19 lei
1x Carcasa ZALMAN ZM-Z1, mATX, ATX, negru 129, 99 lei
1x Sursa de alimentare Sirtec HPG-600BR-H14S, 600W, 14cm fan 218, 99
1x Adaptor SSD 3.5" la 2.5", DELOCK 15, 99 le

| KodrutZ a răspuns (pentru FunnYshor):

Meh, ne-am racit gura degeaba aici. Cu Avantaj puteai sa iei si de la garaj... Ai dat bani degeaba pe adaptor SSD, in carcasa aia puteai sa pui SSD-ul linistit fara adaptor. Teoretic carcasa are airflow bun asa ca poate ai noroc si nu mai e cazul sa schimbi coolerul. Sa dai muzica tare macar ca sa nu il auzi cind face ca toate alea! happy

| Tariceanu a răspuns:

Sunt foarte bune http://bit.ly/11oGQJs

| FunnYshor explică:

Pe Altex, scuzati.

| bogdanell96 a răspuns:

Raport calitate-pret, acceptabil. Dar AMD-ul e fail. Are un prieten si se incalzeste foarte tare, si frecventa este mare degeaba ca tot se face lag... eu am i7 si la battlefield 4 se incarca 12 % procesorul ...deci daca vrei ceva de gaming muta-te pe Intel

| FunnYshor explică (pentru bogdanell96):

Nu vreau neaparat de gaming, ma joc foarte rar jocuri gen BF4 sau altele, mai mult joc dota 2, care nu ocupa cine stie ce... Am ales amd pentru video editing, rendering, am inteles ca e mai bun...

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdanell96):

AMD nu e fail. Faptul ca ii recomand Intel nu ma face sa spun o asemenea ineptie despre AMD. Daca se incalzeste foarte tare, atunci prietenul a fost JITA si l-a lasat cu racirea stock si l-a bagat intr-o carcasa de tot rahatul fara airflow. Daca iti iei procesor cu TDP-ul unui AMD cu opt nuclee, atunci il ajuti un pic si la racire, nu iei carcasa de 90 RON, lasi coolerul stock, apoi urli ca AMD sucks ca se incalzeste.

| KodrutZ a răspuns (pentru FunnYshor):

Faci asa de multa editare video si randare cit sa conteze? Daca faci bani din asta, atunci fie iei un i7 high-end, fie un AMD cu opt nuclee si racire pe lichid in care dai OC ca la hotii de cai. Daca mai capturezi si tu cite ceva gaming footage din cind in cind, atunci stai calm cu i5. Eu am i3 si cu NVIDIA ShadowPlay capturez de n-am aer, fara nici un frame drop sesizabil (am GTX 750 Ti).

| bogdanell96 a răspuns:

Https://m.emag.ro/shopping-cart?reset=1#login... asta as inlocui. daca vrei calculator bun, ti-ar trebui si o sursa buna sa nu iti bati joc de el