| Mihai314 a întrebat:

Salut. Am nevoie de niste sfaturi.
Acum 3 ani mi-am luat un laptop ( ASUS TUF GAMING ) cu procesor AMD Ryzen 5 3550 2. 10GHz, 8GB RAM si placa video Nvidia GeForce 1650 4GB. L-am luat pentru ca ma jucam mai mult in perioada aia, insa acum nu prea mai fac asta, rar dacă bag cate un CSGO.
Acum as vrea sa il vand si sa imi iau un ASUS Vivobook 16 A1605ZA cu procesor i5-1235U 16GB RAM, si placa video integrata: Intel® Iris® Xe Graphics.
As dori niste sfaturi/pareri de la cunoscători. Dacă merită să îl vand pe cel vechi si sa iau vivobook-ul, chit ca nu are placa video, pentru ca nu ma mai joc. Dar as dori sa stiu daca e diferenta mare sau mica si daca merita. Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Depinde ce asteptari ai de la un laptop.

1) Cu un procesor cu U in coada, nu poti face mare lucru, indiferent cat de nou ar fi si cate nuclee are.
Sunt procesoare economice, pentru ca au frecvente foarte mici si atat, nema putere.

(0.9 si 1.3 GHz la Intel, vs 2.1 la AMD)

Eu as tine laptopul acela pana se strica, ceea ce e putin probabil sa se intample curand, pentru ca laptopurile de gaming au racire mai buna decat seriile de office.

2) ma indoiesc ca o sa vinzi laptopul actual la un pret corect, care sa merite.
Dupa ce o sa vezi pretul de vanzare si cat o sa dai pe un laptop mai nou dar oarecum mai slab, o sa regreti.
Un laptop, ca si un telefon sau o masina, incepe sa isi piarda din valoare inca din momentul cand l-ai scos din ambalaj.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Actualul răspunde nevoilor tale curente?