| Lustra a întrebat:

Salut,am niste intrebari in legatura cu PC-urile, raspundeti va rog doar la care sunteti siguri ca stiti:
1.Cum as putea aplica pasta termo conductoare pe procesor si placa video corect? Vreau sa mi-l fac pe piese de la Emag/Altex si din cate stiu orice interventie a produsui in service, poate anula garantia produsului.
2.Imi fac un PC pe piese de la 0, toate piesele luate prima mana.Daca se intampla ca o componenta din PC sa fie stricata, cum imi pot da seama care este aceasta?(exbig grinaca e stricat hardul se comporta.... Daca e stricat procesorul PC se comporta....)
3.Procesoarele luate de pe un laptop sunt compatibile pe un PC desktop?
4.Un procesor soket 1150 necesita neaparat o placa de baza pe acelasi soket? Gen daca iau un procesor soket 1151 si placa de baza nu are acest soket, va fi compatibil?
5. Ceva idee cum as putea sa-mi montez neoane in interiorul unitatii?
6.Cum pot fi sigur ca placa video si memoriile RAM sunt compatibile cu placa de baza?
7.Ce parere aveti de acest sistem?: procesor celeron g1840(generatie noua)
placa de baza ASUS H81M-K
Placa video Radeon r7 250 2gb DDR5 128bit
Sursa500w
Hard 500gb 7200rpm
memorie ram 2x4gb hyperx fury Ddr3(8gb). Nu am pretentii foarte mari in gaming si stiu ca nu va rupe chiar tot setup-ul asta.Raspundeti va rog doar unde sunteti siguri ca stiti si Craciun Fericit!

Răspuns Câştigător
| Safjkadeee a răspuns:

1. Pasta se aplica doar pe procesor, nu pe placa video, pe partea pe care nu sunt pinii(ridicaturile aurii)
2.Hard stricat-sunet ciudat si nu mai poti sa stergi nimic sau sa downloadezi nimic(in cel mai bun caz)
Placa video stricata-nu mai ai imagine
Procesor stricat-nu mai porneste pc=ul
Placa de baza stricata-ori nu se mai porneste pc-ul ori nu mai ai imagine(aici e cam greu sa iti dai seama daca e placa de baza sau alta piesa)
3.Nimic de la un laptop nu e compatibil cu nimic de la un pc
4.Tu trebuie sa iei o placa de baza de la Intel daca ai socket 1150, nu exista 1151, nu o sa gasesti iar daca iei de la amd procesorul o sa trebuiasca sa iei o placa video AM+3(am dat doar un exemplu)
5.Banda cu beculete/neoane, gasesti si pe olx, banda aia pur si simplu se lipeste de carcasa dupa care trebuie sa o conectezi la placa de baza. Unele vin cu telecomanda cu care poti sa schimbi culoare.
6.La placa video si la RAM nu conteaza placa de baza aproape deloc, decat la RAM, trebuie sa nu iei RAM cu o frecventa mai mica decat poate suporta placa ta, iti dau un exemplu de frecventa 1333mhz
7.Pc-ul e destul de slab(parerea mea) dar in rest, piese sunt compatibile intre ele, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Craciun fericit!

| Lustra explică (pentru Safjkadeee):

Pentru unii si un gtx 1050 e slab.am precizat faptul ca n-am pretentii mari in gaming si nu ma astept sa duca orice joc pe ultra. Is multumit si cu jocuri 2007-2013 pe medium-hight

| Safjkadeee a răspuns (pentru Lustra):

Am cam specificat in paranteze ca este parerea mea personala dar daca...

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Ai tone de filme pe YT despre cum se face treaba asta.
2. Ia-le, monteaza-le, si discutam dupa aia. Depinde de la caz la caz.
3. In majoritatea cazurilor, nu. Cind raspunsul e da, discutam de laptopuri care costa de pe la 4-5000 de dolari in sus.
4. Looogic ca ai nevoie de procesor si placa de baza cu acelasi socket!
5. Cu grija.
6. Te holbezi la specificatii.
7. Absolut muci daca vrei jocuri, iar pentru net/filme, inutil de scump. Nu ai mentionat ce sursa e aia, probabil o pocnitoare.

P.S. AMD o sa scoata procesoare noi in prima parte a anului 2017, ocazie cu care ar trebui sa se mai calmeze preturile la Intel si - cel mai bine - poate ai noroc sa prinzi o platforma AMD la un pret similar care sa ofere un plus de performanta. Configuratia mentionata de tine mai sus nu as recomanda-o nici dusmanilor...

| octav005 a răspuns:

In primul rand un procesor de la laptop nu se potriveste cu nici unul de la PC. SI nici invers.
placa de baza care o cumperi trebuie sa fie exact accelasi socket ca si procesorul.
cand iti cumperi un procesor intri la site-ul producatorului si vezi ce tip de memorie ram suporta. si ce frecventa.
daca procesorul suporta ddr3 si tu ai placa de baza pe ddr2, nu ai facut nimic,

si procesorul care l-ai descris mai sus este compatibil cu placa de baza si la memorie ram cumperi doar cu frecventa de 1333 mhz pana la 16gb cat suporta placa de baza, este indicat sa iti ei un hdd de 500gb, 7200rpm pe sata 3

| FoxyMyHero a răspuns:

3.Nu! Laptopul este mai mic deci si componentele lui sunt mai mici, așa că nu se potrivesc la calculator.
6. Există site-uri unde poti sa faci teste de compatibilitate.