| Ready a întrebat:

Salut.Am nokia 2730 classic si am cablu de date prin usb si nu merge sa copiez nimic pe card imi zice cannot copy the disk is write protect remove the write protection to user another disk. ce trebuie sa fac ca sa mearga? Dau funda.

PS:Inainte imi mergea perfect fara nici o problema

4 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Sunt 2 posibilitati aici. Una mai mult decat alta.
O varianta (mai putin probabila) este ca s-a umplut cardul.
Cealalta (care cred eu ca ti se intampla tie) este ca ai protejat cardul la scriere. De exemplu, in aceasta poza (http://playtech.ro/wp-content/uploads/2011/01/SDHC-UXX-1.jpg), daca te vei uita pe marginea stanga a cardului, vei observa un comutator portocaliu (sper ca e portocaliu, nu prea le am cu culorile astea traznite), in dreptul caruia scrie Lock. Acela este comutatorul care blocheaza cardul in modul read-only. Verifica-ti cardul daca dispune de un astfel de butonel (ar trebui sa aiba), si in ce stadiu este setat.

| eXtreme21 a răspuns:

Pey ar putea fi de la card. Incearca cu alt card. Sau daca nu mai simplu cumparati un cititor de carduri sau un bluetooth pentru pc.Eu le am pe ambele + cablu de date si am tot Nokia 2730.Sau mai ai o solutie, baga cardul intr-un telefon care are cablu de date, copiaza-ti tot ce ai pe el in pc si apoi da-i formatare cartele memorie.Bafta, sper ca ti-am fost de ajutor. Fundaaa`!

| Armaghedon7 a răspuns:

Asigurate ca ai memoria libera si ca nu e cardul full...