| emoboy a întrebat:

Am o alta problema acum cu laptopul, se face ca acum porneste dar toate programele se deschid greu. Dureaza cam cinci minute pana se deschide antivirusul(si culmea el se deschide odata cu windowsul)si internetul la fel.Ce sa ii fac? Mentionez ca am un Sony vaio cu procesor dual de 2.3, 4gb ram, placa video de un 1gb, 500gb HDD-ul...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai multe in startup, adica multe programe ce porneste odata cu windows-ul. Mai ai de asemenea multe programe ce isi fac update, adica foloseste procesorul la maxim timp indelungat si de aceea nu mai re procesorul putere sa mai deschida browserul si alte programe. Cum rezolvi? Iata cateva solutii care ti-ar putea imbunatati viteza calculatorului.
1. Descarca ccleaner si scaneaza cu el
2. Ia fiecare program in parte si seteaza-l sa nu updateze
3.deschide ccleaner si mergi la "unelte".La optiunea 'start' stegre programele care crezi ca nu vrei sa porneasca odata cu windows-ul ci sa le deschizi tu doar cand ai nevoie.
4. tot la cclenr mergi la optiunea ''registru''si scaneaza de probleme.
5.ANTUVIRUSUL.Seteaza-l sa nu updateze, sanu pornneasca cu windows-ul si sa nu mearga on line. E mai riscant dar vei scana mai des cu el si rezolvi potentialii virusi.Deci mai ales antivirusull mananca si resurse multe si tureaza procesorul mult, aproape de maxim.E de ajuns sa ruleze doar antivirusul si un browser si procesorul e la maxim, nu mai are putere sa deschida alte programe.
Fa asta una dupa alta si sper ca va merge mai usor.Deci mai intai descarci ccleaner.

2 răspunsuri:
| xcamaradx a răspuns:

Ai nevoie de https://www.malwarebytes.org/
si de auslogics boostspeed, care sunt foarte bune, pe mai multe planuri.auslogics nu e gratis, dar daca vei cauta vei gasi pe google key de activare.Iti garantez ca ai cel mai bun raspuns.

| DiJay_Anonim_1989 a răspuns:

Vad ca ai un laptop bun, cel mai probabil ar fi sa reinstalezi Windowsul, iar daca ai Windows Vista problema e clara ca Vista e cel mai prost Windows