| 4DR14N a întrebat:

Salut, am o boxă exact ca acesta din link https://www.viezurel.ro/......82-dt.html
Dar nu am bateria, îmi poate spune cineva ce baterie ar trebui să cumpăr ca să poată funcționa?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Https://hova.ro/......lecomanda/
Capacitate acumulator 1800 mAh
Tensiune alimentare 7.4 V

Un acumulator LiIon are tensiunea de iesire medie de 3, 7V, deci e posibil sa se poata folosi 2 acumulatori Li-Ion (LiPo) cu capacitatea de 1800mA in serie. (daca au mai mult de 1800 nu e nici o problema, se inarca mai greu si tin mai mult) (1500-3000)

Daca boxa are circuite de incarcare si protectie la descarcare pentru acumulatori, atunci se pot folosi 2 acumulatori fara protectie. Daca nu are protectie, atunci acumulatorii folositi trebuie sa aiba protectia lor (BMS 2s = protectie pentru 2 acumulatori in serie)

Capacitatea in Wh este 1, 8Ah*7, 4V=13, 32Wh
Autonomia la 15W este 13, 32*60/15 minute = 53 minute.
Ca sa tina 10 ore, puterea la care e folosita trebuie sa fie 13, 32Wh/10h = 1, 3W.

Acumulatorii Li ion sunt pretentiosi la incarcare, descarcare, deci e bine sa fie pusi de cineva care se pricepe ca sa vada exact ce trebuie ca sa se incarce pana la maxim 4, 2V fiecare.

| 4DR14N explică (pentru halogen001):

Mulțumesc mult, știi vreun site sigur de unde pot cumpăra un astfel de acumulator?

| 4DR14N explică (pentru halogen001):

Și din păcate am portul de încărcare rupt, mă gândeam să cumpăr și un încărcător pentru acest acumulator

| halogen001 a răspuns (pentru 4DR14N):

Eu n-am cumparat niciodata. In baterii de laptop, masini de gaurit, baterii externe se gasesc acumulatori Li-Ion de tipul asta https://tinyurl.com/45fzb5xe
18650 inseamna diametru 18mm, lungime 65mm
Samsung, LG, Panasonic fac acumulatori buni.
Exista si falsi cu capacitate mica (ultrafire - pe care scrie ca au 6000- 10000mA si in realitate au doar cateva sute de mAh). (capacitatea maxima a unui acum. 18650 e in jur de 3500mAh, deci daca scrie 5000 e fals)
https://www.dedeman.ro/....../p/1050265
https://www.cel.ro/......zPDAtMw-l/

Cei cu terminale sunt mai buni pentru ca se pot lipi firele mai usor. (terminalele sunt lipite cu sudura in puncte) (lipirea cu cositor se face greu si poate strica acumulatorul de la caldura)

https://www.dioda.ro/......leads.html

Depinde de circuitele din boxa daca au protectiile necesare. Pentru incarcare depinde din nou de boxa. In general un incarcator are curentul maxim 1A si tensiunea ceva peste 4.2V * 2 = 8.4V, deci incarcatorul trebuie sa dea 9-10V si un curent intre 0.5A si 1A.
Un acumulator de 2000mAh la 1A se incarca in 2 ore: 2000mAh/1000mA = 2h
La 0.5A se incarca in 4 ore: 2000mAh/500mA = 4h
Acumulatorii incarcati peste 4.2V se strica, deci trebuie sa aiba un circuit in boxa care sa opreasca incarcarea cand tensiunea ajunge la 4, 2V. Daca nu are BMS in boxa, atunci trebuie cumparat separat, deci acumulatorii trebuie pusi de cineva care se pricepe.