| paccTAINNER1 a întrebat:

Am o boxa portabila Stereo Megabasa Double Speakers, baterie 3.7v 1800mAh lithium battery si îmi tine bateria puțin aproape de 30 de minute si câteodată o las si 4 zile la încărcat! Cine ma poate ajuta sau sa îmi dea vreun sfat sa îmi tina bateria mai mult!

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Daca scoate 5W, plus randament, plus ce se mai consuma prin circuite sa zicem ca consuma 8W, iar bateria de in jur de 4V va da 2A pentru 8W si la o capacitate de 1800mAh, va tine 0, 9 ore, adica 0.9*60 = 54 minute. Presupun ca asta e consumul., deci ar trebui sa tina cam o ora. Daca tine 30 min, atunci ori circuitele consuma mai mult, ori bateria are capacitate mai mica. In oricare din cazuri, numai inlocuirea bateriei cu una mai mare sau adaugarea unei baterii suplimentare ar putea face sa tina mai mult. In concluzie presupun ca acumulatorul nu are 1800mAh si de aceea tine putin. Ar trebui inlocuit.

| paccTAINNER a răspuns (pentru Algo098):

Mulțumesc, așa e, daca ascult muzica cu sunetul 60% tine o ora daca e la maxim 30 Min! mersi