| DeyCj a întrebat:

Salut.Am o întrebare
Ce îmi recomandaţi, mai are rost să investesc în calculatorul meu în sesns să îi fac un upgrade la placa video?
Am următoarea configuraţie :
AMD Sempron 2200Mz(cache de 500) memorie 2GB DDR2 cu 2 sloturi de memorie
Placa de bază ECS 70-50 M-M
Şi FSB de 800(parcă)
Video Nvidia Gforce la 128 MB(cred)

Şi dacă da ce îmi recomandaţi şi cam la ce preţuri ar fi.
Mulţumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Tiby93, n-are importanta mare cantitatea de memorie, mai degraba calitatea ei, adica frecventa...si bus-ul. minim 128 biti. Recomandat: >= 256 biti.
Ma indoiesc, de asemenea, ca memoria placii video are in cazul tau 2219 mb. Doar daca folosesti Windows Vista/7 poate iti mai adauga shared din memoria RAM. Probabil are doar 1 GB(fizic).

7 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Placa de baza e asta, nu? http://www.pcfun.ro/placi-de-baza/ecs/geforce7050m-m/

s-ar putea sa folosesti placa video integrata(shared 128 mb, nu?) acel geforce seria 7.
Ai mai putea adauga destul de bine la el.

Procesor:

http://www.dc-shop.ro/......-20656.htm

asta am mai gasit:D, incep sa dispara placile de baza si procesoare cu socket AM2. Acum se utilizeaza AM3. Nu stiu daca unele procesoare AM3 pot fi montate pe socket AM2. Dar procesorul de mai sus stiu ca ar trebui sa mearga sigur. Ma rog... e doar un exemplu, daca vrei sa cumperi unul, poti sa te orientezi si spre altceva.
Dar acel Sempron care-l ai acum e mult prea slab si trage tot sistemul in jos.

Placa video(separata):

http://www.dc-shop.ro/......-17393.htm

Nu garantez ca ce am gasit eu e perfect compatibil cu placa ta de baza. Recomandarea mea e sa-ti cumperi alta placa de baza cu chipset minim AMD 780G, memorie DDR3, procesor socket AM3, un AMD Athlon II X2 250 ~ 3 GHz e destul. Placa video poate sa ramana, daca vrei ceva mai bun, platesti mai mult. Asta daca vrei sa ai un calculator din ziua de azi, nu doar sa-l mai imbunatatesti putin. Dar tu si banii de care dispui faceti alegerea:D

| DeyCj explică:

Exact Aero.Aia e.

| vladix a răspuns:

Are rost sa investesti daca sti ca o sa produci ceva. Asta inseamna investitie. Daca tu esti sigur ca investesti bine si se merita banii pentru a-ti usura munca pe care o practici la calculator, este ok

| matt25 a răspuns:

@ tiby93: iar aceea placa video a ta cat i-a costat pe parintii tai? Lupule depinde ce vrei sa faci cu computerul. :-) Daca vrei de jocuri, iti trebuie o alta placa video, insa eu am schimba tot, de la placa de baza pana la placa video. :-) Procesorul poate sa fie pastrat. Oricum, merita mult mai mult sa iti faci un calculator din piese, decat sa il cumperi gata facut. :-)

| tiby93 a răspuns:

Poi placa video e slaba. Cauta o placa video cu memorie de 2 Gb.
De ex eu am Nvidia Gforge 9500 Gs cu 2219 MB

| raMLesS a răspuns:

Ce configuratie slaba ai baa... placa de 128mb, doamne... atat aveam eu prin 2010

| DeyCj explică (pentru raMLesS):

Bine, acum ce ai fi vrut și tu de la un Pc din 2005.Atunci așa erau calculatoarele, nu ca acum happy.