| gangstashit a întrebat:

Salut.am si eu cateva intrebari de upgrade`ul pc`ului.detin o placa video nVIDIA gforce 6200 turbocache pci xpress x16 1.1.ma intereseaza daca as schimba placa video cu una pci xpress mult mai noua ar conta acel 1.1 (verisunea pci`xpresului?

si Ram`ul :mentionez ca am 1gb ddr2 667(333 Mhz) si doresc sa imi cumpar ceva ram.dar nu am habar ce frecventa. Daca mi-as cumpara unul de 2 gb de exemplu cu o alta frecventa? ar suporta placa de baza sau ar functiona? Multumesc mult pentru ajutor(anticipat )si ofer funda raspunsului cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| AstonMartin a răspuns:

Slotul pci-express indiferent de versiune sunt compatibile 100% intre ele, in ceea ce priveste ramii, iti trebuie neaparat ddr2, la orice frecventa (ele vor rula la frecventa maxima suportata de placa de baza).
Uite niste exemple:
http://www.emag.ro/......DDR2-2G800
Placa video poate sa fie cea mai performanta, dar va fi limitata de procesor, adica nu poti rula jocurile foarte noi indiferent de placa video, fa un efor si ia cel putin asta http://www.emag.ro/......B-HDMI-DVI cu ddr5.
Sursa poti merge pe un sirtec, acum depinde de buget http://www.emag.ro/surse/rasurbo,recom,sirtec/sort-priceasc
Alte intrebari, nelamuriri, posteaza aici. Numai bine!

2 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Poti pune si o placa video cu PCI-E 2.0/2.1.
La memoria RAM poti pune si 2GB la 800MHz, dar va rula la viteza cde 667MHz.
Spune ce placa de baza ai?
Ce buget ai?
Ce CPU ai?
Ce sursa ai?

| gangstashit explică (pentru IulianP):

Placa de baza e Asus cu procesor Intel (r) dual cpu e2160 @ 1.80 ghz.de buget as vrea ceva mai ieftin. dispun de bani dar vreau sa imi schimb si telefonul si sursa nu stiu.dar e ceva nou.multumesc.daca ai putea sa imi oferi si cateva solutii..sau indicatii ar fi perfect