| DaNNy_3288 a întrebat:

o intrebare pentru voi... mi-ar merge windows 7 pe sistemul asta:
Amd sempron 3000+ la 1.6 ghz 1.5 gb RAM ddr2 si placa video nvidia gforce 7300se/7200gs?

7 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Da, o sa mearga. Nu extraordinar la 1.6 Ghz, minimul fiind 1 Ghz iar eu as recomanda min 2 Ghz. In concluzie, de dus il duce, cat de performant va fi, vezi pe pielea tawinking

| Naiky3Run4 a răspuns:

Posibil sa zicem ca de 70%

| winter a răspuns:

Nu pentru ca ai memoria ram mica. windows 7 ocupa aproape 1gb ram si iti va ramane doar 512 mb ram fre care o poti folosi doar daca nu joci jocuri.in rest nu ai nici o problema in al rula.ca sati mearga cum trebuie trebuie sa ai minim 2gb ram. uite un program care iti va zice daca poti sa rulezi windows 7.este un program care este destul de bun dar va trebui sa astepti cateva minute sati examineze calculatoru: http://download.cnet.com/......62158.html

| Aesir a răspuns:

Nu il instala ca o sa iti mearga greu ai procesor foarte foarte slab, eu zic sa bagi xp sp 3 sa nu ai probleme.

| xJuliusx a răspuns:

Dacă doriți să executați Windows 7 pe computerul dvs., iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent.

Deci este ok, ar merge. Este indicat sa nu incarci sistemul cu tot felul de programe inutile, si jocuri care sa nu le joci. Periodic sa- faci o mentenanta (curatare de registry, defragmentare etc.).

| MeyBro a răspuns:

Ai un procesor EXTREM de slab. Chiar daca ti-ar merge sa-l instalezi pe un astfel de computer, crede-ma ca ti se va misca groaznic.

| DaNNy_3288 explică:

Apropo cati rami mananca windows 7 adica din 1, 5 cu cat mai raman?