| raduq12345 a întrebat:

Salut...am o intrebare, ce placa de baza sub 300 de lei ar merge cu niste rami de 1600 mhz si gtx 1050 ti? Am un i5 2400 dar as dori sa il schimb, si ce procesor se potriveste pentru configuratia mea?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Vei avea nevoie și de upgrade la RAM, ai nevoie de DDR4 pentru noile socketuri.

Ai nevoie de 1000+ lei pentru a face upgradul. Dar GTX 1050 TI va face bottleneck la noile componente. Cel mai bine rămâi cu ce ai până ai bugetul să cumperi toate componentele, inclusiv placa video, nu numai atât dar va trebui să aștepți până își revin stocurile și prețurile.

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Ai întrebat de placa de bază pentru procesorul i5 2400. După întrebi ce procesor se potrivește pentru configurația ta.

La ce te referi? Care este întrebarea de fapt?

Plăci de bază socket 1155 nu se mai găsesc noi, numai SH sau refurbished.

| raduq12345 explică (pentru SilviaDulcik):

Mersi de raspuns, am întrebat de fapt care alta placa de baza se potriveste pentru configuratia mea, acum am una cu socket 1155LGA, pe care se potrivesc numai vechituri. Vreau sa schimb placa de baza si procesorul, ce mi-ai putea recomanda? scuze, nu ma exprim prea bine

| raduq12345 explică (pentru SilviaDulcik):

Placa video e noua, luata din ianuarie, am vazut build-uri cu 1050 ti care aveau in general i5 9400f si altele de generatia a 8-a sau a 9-a, am 750 roni strânși si ma gandeam sa iau procesorul i5 9400F, pe eMAG cu 660 ron, il pun de-oparte si pe parcurs iau si ce mai trebuie, placa de baza socket 1151, rami ddr4 de 2400mhz, si o carcasa mai mare

| SilviaDulcik a răspuns (pentru raduq12345):

Nu recomand să cumperi Intel i5 9400f, mai ales la prețul respectiv. A fost Intel i5 10400F la 600 lei pe eMag, acum 2 săptămâni.
Totodată nu recomand să cumperi la distanță prea mare de timp, componentele.

Recomand să cumperi, când vei avea toți bănuții:
- minim procesor Intel i5 10400F sau Ryzen 5 3600
- minim placă de bază cu chipset H410 (Intel) sau A520 (AMD), dar dacă e să vorbim serios, minim ar trebui să fie B460 (Intel) și B550 (AMD)
- minim 16GB RAM DDR4 la cât mai mult posibil, 3000+ MHz ar fi ideal

| raduq12345 explică (pentru SilviaDulcik):

Mersi mult!

| SilviaDulcik a răspuns (pentru raduq12345):

Vei avea nevoie și de upgrade la RAM, ai nevoie de DDR4 pentru noile socketuri.

Ai nevoie de 1000+ lei pentru a face upgradul. Dar GTX 1050 TI va face bottleneck la noile componente. Cel mai bine rămâi cu ce ai până ai bugetul să cumperi toate componentele, inclusiv placa video, nu numai atât dar va trebui să aștepți până își revin stocurile și prețurile.