| ScaryBum a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu o placa video. Scrie undeva la cerintele placii video,, frecventa processor,, si am vazut ca unele au 900MHz si altele peste 1 000Mhz. As vrea sa stiu ce legatura are cu procesorul .....aceasta frecventa de la cerintele placii video.
Funda

1 răspuns:
| MateiSebastian a răspuns:

Cu cât viteza procesorului grafic e mai mare, cu atât poate efectua mai repede operații cu datele stocate în VRAM.
La o placa video contează mai mult lățimea de banda a VRAM și viteza acesteia. Degeaba ai un GPU la 2000MHz dacă memoria video Îți merge la 400 MHz pe 64 biți.
O placă video cât de cât buna ar avea nevoie de un GPU la vreo 1000 MHz cu o memorie de vreo 2GB cu o lățime de banda de vreo 384-512 biți și o viteză de vreo 6000MHz.

Sper ca te-am lămurit.

P.S:Componentele hardware ale unui sistem de calcul au de obicei SPECIFICAȚII, nu cerințe.