| alexterro a întrebat:

Salutare TPU,

Am si eu o intrebare.

Am un PC Fujitsu Simens Scaelo P, stiu e putin cam vechi, dar as dori sa i fac un mic upgrade.

As dori sa i pun 4GB de ram neaparat si daca imi mai recomandati voi un procesor nou si o placa noua video.

As vrea sa stiu acum sigur cam ce tip de RAM s-ar potrivi.
Placa de baza este un Elementul Valoare
Numele placii de baza Asus A8NE-FM.

Si cum v-am mai spus ce recomandari imi dati pentru procesor si Placa video. Imi spuneti le las sa le schimb.

Placa video este un NVIDIA GeForce 7300 GS

si Procesorul: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4200+, 2211 MHz

Răspuns Câştigător
| bortanradu a răspuns:

Am cautat pe net si motherbordul e cam vechi. Daca am inteles bine suporta doar DDR SDRAM. Nu stiu cam cat ai da pentru "un mic upgrade" pentru ca ar trebui sa schimbi motherbord-ul ca sa vezi niste schimbari. Am cautat niste piese ce nu sunt foarte scumpe dar o sa vezi un foarte mare castig de performanta.

- Procesor+ Placa Video : AMD A10-5800K APU (e un procesor si o placa video combinata)
- Motherboard : MSI FM2-A75MA-E35
- RAM : 4GB Corsair Vengence

Pentru asta ar trebui sa ai o alimentare de cal putin 400W casa fii sigur ca ai destul curent sa alimentazi toate piesele (presupun ca cea ce o ai deja instalata are destula putere).

Asta ar fi singurul meu lucru cu care te-as putea ajuta. Piesele ce le ai instalate sunt vechi si nu ma prea pricep la piese asa de vechi plus nici nu cred ca se mai vand piese asa de vechi doar second-hand (sa nu cumperi nicioadata piese de calculator deja folosite).

| alexterro explică (pentru bortanradu):

Multumesc Mult pentru ajutor. A si apropo ce mi-ai recomandat tu este bun pentru gaming?

| bortanradu a răspuns (pentru alexterro):

Combinatia este buna si la un pret mic. Sa nu te astepti sa fie cel mai puternic calculator din lume dar pentru pretul pieselor, o sa fie de ceteva ori mai rapid.