| X3N1L a întrebat:

Salut,Am o intrebare legata de bateria telefonului in general.
Mi-am cumparat un LG optimus l5 ll Black si bateria tine acceptabin tinand cont cal folosesc non stop. ceea ce vreau sa stiu este daca se strica bateria daca o incarc de fiecare daca cand am nevoie, adica acum ca abia l-am luat de o zi sunt cumva entuziasmat si vreau sa-l folosesc dar asa ii termin bateria in mai putin de 12 ore avand wifiul activat si jucand jocuri...
Ideea este daca dupa ce se temrina bateria il incarc si maine ii incarc iar pentru ca ii se temrina iar. daca o tin asa bateria telefonului cedeaza? si incepe sa tina cat mai putin? (se degeneraza?) va rog un raspuns de la cunoscatori subiectului
Multumsc Anticipat

3 răspunsuri:
| AuroraHimilton a răspuns:

Daca vrei ca bateria telefonului sa tina o durata lunga de timp respecta urmatoarele reguli: Incarcal atunci cind bateria e comlet descarcata, in nici un caz nu il incarca cind ti-a mai ramas citeva ore sau zile pina se descarca...Nu il tine noptii intregi sau ore la incarcat, asta este o greseala imensa care daundeaza vetii bateriei dumnevoastra, ceea ce ar trebui tu sa stii e ca e evident nu e spre folosul bateriei sa o incarci des, dar incarcal atunci cind e terminat complet si respecta timpul incarcari si asa vei pute asigura o viata mai lunga bateriei happy sper ca te-am ajutat.

| X3N1L explică (pentru AuroraHimilton):

Eu am sistem de operare android, care atunci cand ajunge la 15 % spune "va rugam sa conectati incarcatorul", nu consider ca este chiar nevoie sa-l las sa se si stinga, asta ar creea sansa de a pierde posibile apeuri/mesaje. Mersi de raspuns dar ca sa fiu mai exact la intrebare:
Daca imi incarca bateria in perioada asta de 2-15%, de cate ori am nevoie se strica bateria? (adica daca mi se termina bateria azi il incarc, daca mi se termina si maine sil incarc mi se strinca bateria?)

| X3N1L explică (pentru AuroraHimilton):

Ma refer la incarcare deasa atunci cand bateria e descarcata (gen in fiecare zi sau la 2 zile)