| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut, am o întrebare mai speciala. Ieri mi-am făcut un canal de Youtube. Am încărcat primul videoclip si am iesit afara, seara m-am uitat sa vad cum merge și pe la 10 am vazut ca atat videoul cat si contul meu au fost sterse pe motiv de spam, desi eu nu am făcut niciun spam. In fine, am zis ca fac alt canal, oricum nu era mare lucru. M-am apucat de făcut altul iar dupa nici 5 minute a fost sters si ala, de data asta nu stiu motivul. Am făcut un al 3lea cont care a fost sters. Dimineața am încercat iar si același rezultat. De ce cei de la google sters conturile mele daca nu incalca vreo politica? Cum as putea remedia?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Youtube are instalat niste algoritmi pe baza carora video-uri, comentarii si poate chiar conturi sunt banate ori cum zic ei, "shadowbanned" (banate din umbra) automat. Spamul este doar un pretext, drept dovada sunt banati oameni care chiar au intentii serioase in timp ce clovnii care chiar fac troll sunt lasati sa comenteze liber pentru ca raspunsurile lor sunt oricum irelevante si nu atrag atentia cu nimic. Ce se intampla de fapt este asta.

https://ancient-forums.com/viewtopic.php?f=5&t=16795

Drept urmare, au fost implementati acei algoritmi pentru a-i preveni pe oameni sa posteze unele raspunsuri. Am fost si eu "shadowbanned" si n-am facut nici pe departe spam. Doar am postat cateva comentarii care au fost sterse automat. Este metoda lor de a-i cenzura pe cei care posteaza anumite comentarii pe Youtube.

"De ce cei de la google sters cobturile mele daca nu incalca vreo politica?*
Nu trebuie sa incalce nicio poltica. Algoritmul ala nu este bazat pe legi sau regulile Youtube. Doar intra de exemplu la mine pe profil pe " Pagina mea" si ai sa vezi ca majoritatea video-urilor de Youtube din lista aia nu mai exista.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce a continut filmarea ta postata si ce sunet a avut?

Daca ai fost sanctionat cu stergerea contului, nu vei putea deschide alt cont cu acelasi identificator.
Uite-te la e-mail-ul de inregistrare alternativa si la cel de gmail atasat contului tau, probabil ai primit notificare despre stergere.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Bula):

Cum am spus, motivul stergerii a fost spam. Filmarea era un story-time fara muzica pe fundal. Intro-ul avea muzica fara copyright. Conturile noi aveau nume diferite, nu se asemanau.

| Bula a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Totusi, ceva nu a fost in regula, pentru un simplu spam nu se sterge si contul (poate pentru spam repetat).
Ai citit notificarea din e-mail? Nu cumva este doar suspendare temporara?

Daca vorbesti de conturi cu nume diferite pe Yt, dar toate facute pe numele tau Google /adresa ta de e-mail sau numarul tau de telefon, atunci se explica si de ce nu poti face cont nou.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Bula):

? asta era... numărul de telefon. Huh... well, presupun ca e problema rezolvata

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Sau tampit si astia la cap?

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Am citit ca multe persoane patesc sa li se șteargă canalele de Youtube sau conturile de google fara motiv. acum nu stiu ce sa zic

| SandraX a răspuns:

Poate videoul tau incalca nu stiu ce regli, citeste regulamentul inainte sa uploadezi video

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru SandraX):

Am citit si nu încalcă nimic. Daca ar incalca ceva, de ce ar fi motiv de spam? Și de ce restul conturilor sunt sterse imediat după ce sunt create