| NooneLikesMe a întrebat:

Am o maare urgenta. Am instalat windows vista. Si acum cand pornesc Pc,imi da ceva de genul :
"Loading FreeDOS No KERNEL SYS
Reboot and Select Proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key
Va rog din suflet sa ma ajutati,sau macar dati-mi un sfat, sa il duc la un service autorizat, sau ceva...

7 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu prietene. FreeDOS este un sistem de operare care de obicei vine preinstalat la calculatoarele fara windows. presupun ca tu cand ai instalat windows-ul nu ai formatat partitiile cum trebuie si a ramas boot-loader-ul de la FreeDOS si de asta iti da eroare si nu intra nici in windows. recomandarea mea e sa stergi tot HDD-ul (presupun ca este nou PC-ul si de asta ai incercat sa instalezi vista) cu manager-ul de la instalarea cu windows si sa refaci partitiile de la 0. alta recomandare ar fi sa instalezi windows 7, vista este deja vechi si este un sistem de operare nereusit.

| NooneLikesMe explică (pentru al3xander):

Si cum reformatez hdd-ul, daca cand bag CD de wondows imi zice ceva de genul... dupa cum am inteles eu, zice ca nu am hard, sau ceva de genul.Dar pot intra in cmd.Va rog sa imi ziceti cum sa fac si dau FUNDA!

| NooneLikesMe explică (pentru al3xander):

Te rog frumos sa imi dai mai multe detalii, adica cum resetez hdd-ul. Daca bag CD de windos imi apare ca nu am hard laughing sau ceva de genul. Ajutama plz.

| al3xander a răspuns:

La instalarea windows-ului cand ajungi la "Where do you want to install windows?" (managerul de partitii) apesi butonul "Advanced" si dupa selectezi fiecare partitie in parte si apesi "Delete". dupa trebuie sa creezi din nou partitiile si ai butonul "New" dupa care selectezi dimensiunea partitiei. uite aici un ghid cum se face sa resinstalezi windows-ul "curat" http://pcsupport.about.com/......part-1.htm este pentru windows 7 dar se aplica si la vista
PS: dupa cum ziceam iti recomand windows 7

| NooneLikesMe explică (pentru al3xander):

Nici nu stiu de unde sa incep...Ok, o luam asa... Daca trebuia sa fac asa ceva cu CD-el de windows ma ocupam in 10 minute, dar pur si simplu cand intru acolo la Advanced la instalare windows imi zice ca NU AM HARD.

| SonicAndrei a răspuns:

Deși personal îmi place Windows Vista, nu e un sistem de operare foarte bun. Recomand să folosești Windows 7, sau XP.

Probabil Windows-ul nu s-a instalat corect. „FreeDOS" înseamnă fără sistem de operare. Eu cred că nu s-a instalat windows-ul, sau cam așa ceva.

Reformatează hardul și reinstalează windows-ul.

-Nu poți umbla pe calculator, nu?

| NooneLikesMe explică (pentru SonicAndrei):

Logic,daca nu nu era problema...