| Cucuriguuu a întrebat:

Am o mare problema.Cand deschid windows-ul patesc uneori sa imi apara imaginea albastra (cu un mesaj de genul "Windows-ul a detectat o problema iar pentru a evita pierderea informatiilor, etc. se inchide" apoi cu cateva recomandari."daca este prima oara cand vedeti acest mesaj urmati urmatorii pasi restartati windows-ul si dezinstalati ultimul hardware instalat" sau ceva de genul (e in engleza).Si apoi o numaratoare pana la 100 dupa isi da restart.
Nu ar fi o mare problema daca cand s-ar deschide dupa 1 minut sau 2 apare din nou si tot asa. Spre exemplu incerc de la 8.30 sa il deschid (si e 9.42) si habar nu am cum am reusit.Am incercat in toate felurile..Safe Mod, BIOS, dar drivere ca sa dezinstalez nu am.
De fapt care e rezolvarea problemei?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna exista si alte metode daca intr-adevar este o problema de driver si nu este totusi o componenta hardware.
1. Pentru inceput iei programul DriverGenius il instalezi si dai sa-ti scaneze calculatorul. Dupa ce face asta instalezi driverele pentru placa de baza si placa video.
Nu le instala pentru cele de sunet daca acesta iti merge.
Apoi vezi daca mai apare problema.
2. Daca mai apare ai o eroare de hard cel mai probabil de la ram asa ca desfaci calculatorul, scoti ram-ul il repui fixandu-l bine acolo si scoti bateria de la bios si o pui la loc.
Cu astea doua, daca nu este grav ar trebui sa ai problema rezolvata.

| Cucuriguuu explică (pentru MeConstantine):

Dupa ce mi-a aparut eroarea asta mi s-a ars si palca de baza.Am rezolvat cu reinstalarea windows-ului (partiala-nu am pierdut absolut nimic) prin simpla schimbare a placii de baza.

| MeConstantine a răspuns (pentru Cucuriguuu):

Am inteles, deci a fost pana la urma o eroare de hardsad este bine ca s-a rezolvat totusi

3 răspunsuri:
| Cucuriguuu explică:

Uite spre exemplu acum imi merge dar inainte de asta si-a dat restart.
Stiu ca cu reinstalarea windows-ului nu mai am probleme dar totusi nu exista alte metode?