| lapamant a întrebat:

Salut, am o mare problema, daca se poate sa ma sfatuiti si pe mine ar fi perfect... Cu gandul sa reinstalez windowsul, am bootat cd-ul cu acesta, am reformatat partitia C (unde las doar programele) si E-ul l-am lasat intact fiindca am o gramada de poze pe care trebuie sa le pastrez, totul ok pana acum, insa cand intru in computer observ ca am doar Local Disk C, E-ul disparuse si m am speriat ca am pierdut toate fisierele din E, din fericire tot ce a fost in E s-a mutat in C, inclusiv spatiul... bun, am zis sa merg in computer management sa creez din nou discul E dar aici e buba fiindca chiar daca acum pe C sunt in jur de 400 gb si doar 100 si cv sunt folositi, nu pot sa dau Shrink volume la mai mult de 12 gb, asadar chiar daca pot creea Local Disk E inapoi, nu voi putea muta toti cei 115 GB de poze si videouri care trebuie pastrate ca ochii din cap, nu pot sa inteleg de ce scrie ca am atatia gb pe care nu i folosesc in C dar nu ma lasa sa i aloc nicaieri

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Sa inteleg ca in partitia C ai TOT spatiul de pe hard-disk? In acest caz e relativ simplu, descarci un manager de partitii, (de ex. Easeus de aici http://programegratis.com/......edition/), micsorezi partitia C si in spatiul liber creezi una sau doua partitii noi, care ulterior trebuie formatate. Atentie la redimensionarea C-ului, nu il face prea mic, sa aiba loc sistemul de operare sa isi faca pagefile. Succes!

6 răspunsuri:
| ndc a răspuns:

Din cate pot citi, ai formatat partitia responsabila de C: si apoi ai instalat Windows pe partitia responsabila de E:, care a luat apoi locul lui C:.

tl; dr: datele tale sunt intacte, doar literele s-au schimbat.

| Gagicaru a răspuns:

Din cate pot citi, ai formatat partitia responsabila de C: si apoi ai instalat Windows pe partitia responsabila de E:, care a luat apoi locul lui C:.

tl;dr: datele tale sunt intacte, doar literele s-au schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dubios. Suna de parca ai o partitie lost/hidden. Era normal ca dupa instalare sa ai tot doua partitii.

| lapamant explică:

@ndc: Multumesc de raspuns, imi pare rau pe modul in care am scris, sunt tare agitat, mereu am avut windowsul pe C si datele pe E, asadar m-am pus sa reinstalez windowsul, am formatat C si am selectat ca windowsul sa se instaleze tot pe C ca si pana acum. probleme este ca atunci cand mi a intrat pentru prima data in windows am vazut ca mai am doar un disc, si anume acela pe care am instalat windowsul C, cu toate datele de pe E pe el si toata memoria de pe E, dar nu inteleg de ce, fiindca partitiei E nu i am facut nimic, am vrut s-o las intacta dar acum am doar C-ul... care are liber vreo 2-300 gb pe care nu i pot aloca unui disc nou din nu stiu ce motiv...

| iulianbossum a răspuns (pentru lapamant):

Deci tu cred ca in loc sa formatezi partitia C i-ai dat direct delete si ai uitat sa ii dai din nou sa se creeze si ai instalat pe E care calculatorul a sesizat ca lipseste C, l-a redenumit pe E dandu-i numele C. E simplu dar complicat. eu te-as sfatui sa faci roste de DVD-uri si sa salvezi pe DVD-uri toate fisierele caci tinandule in PC ele pot fi virusate si nu cred ca ti-ar conveni.

| lapamant explică:

Nu baieti, nu am instalat windowsul pe E... ci tot pe C unde a fost si inainte, dar de data asta mi a disparut E ul cu toate datele din el mutate pe C