| Ștreangă_Dragoș_1994 a întrebat:

am o mica nelamurire daca ma puteti ajuta va rog, am un Samsung r40plus cu placa video de 256 MB si cand mi-am reinstalat windowsu cu toate driverele, placa video imi arata ca are numai 8 biti... in dxdiag cand ma uit la display la banda alocata pentru placa video imi arata ( n/a ). si nu inteleg de ce. am incercat sa instalez GTA 3 care nu cere resusurse aproape deloc si imi zice ca are nevoie de cel putin 12 Mb din placa video. din ce cauza s-a intamplat? si cum as putea sa remediez situatia

6 răspunsuri:
| Catabtr23 a răspuns:

Deodata ce apare n/a in dxdiag poate insemna ca nu a reusit sa comunice cu placa ta video, probabil din cauza driver-ului. Ai instalat acelasi windows pe care il aveai si inainte? Incearca sa vezi din Device Manager daca iti gasesti placa video(Click dreapta pe My Computer->Manage->Device Manager->Display Adapters), iti apare un semn intrebarii pe galben daca nu iti gaseste placa.

| Ștreangă_Dragoș_1994 explică (pentru Catabtr23):

Nu, cand l-am luat am avea xp si mergea totul perfect si imi arata ca placa video e de 256 de MB dar am ales 7 pentru ca xp deja nu mai poate fi folosi si cand am instalat 7 l-am instalat cu toate driverele dar placa video nu o vede deloc. am incercat s aiau de pe net driverele exact pentru modelul de laptop Samsung R40 Plus pentru windows 7 pe 32 biti dar imi zice ca driverul instalat nu e compatibil cu computerul si imi da eroare.

| Ștreangă_Dragoș_1994 explică (pentru Catabtr23):

Cand am cumparat laptopul avea windows xp profesinal cu toate driverele pe el bune si acolo imi arata ca placa video e de 256 Mb dar am pus pe elwindows 7 pentru ca windows xp nu se prea mai poate face nimic pe el si cand am instalat windows 7 cu toate driverele pe el. merge destul de bine dar cand am incercat sa instalez un joc simplu... degeaba. placa video parca nici nu exista... si pe youtube pot sa vad clipurile in hd pana la 1080 deci merge bine. dar problema e ca nu imi arata acolo capacitatea placi video deloc si i-am pus si 2 G de ram in plus l-am urcat pana la 3 GB de ram si el avea doar 1. am intrat unde mi-ai spus si imi arata Standard VGA Graphics Adapter

| Catabtr23 a răspuns:

Cum se numeste placa ta? ATI Radeon Xpress 200m? Windows-ul e pe 32 bit sau 64bit?

| Ștreangă_Dragoș_1994 explică (pentru Catabtr23):

E pe 32 de biti, nici macar numele placi nu imi spune doar atat

Name : Standard VGA Graphics Adapter
Chip Type : ATI ATOMBIOS
DAC Type : 8 biti
Approx. Total Memory : n/a
Version : 6 1. 7600. 16385
Date 12.07. 2008

Astea sunt specificatiile din DxDiag

| Catabtr23 a răspuns:

In caz in care nu stii toate detaliile despre placa ta video. Foloseste programul asta de informatii pc (https://www.piriform.com/speccy) cand stii perfect de placa, poti reincerca sa cauti driver-ul. Ai windows 32 de biti si placile de pe genul tau de laptop sunt pe arhitectura de 64 biti, insa nu e o problema, e doar un detaliu.