| JH a întrebat:

Am o mica problema cu calculatorul meu. Am pe el un Windows SP2 X64. (cam din noiembrie). Toate bune si frumoase pana acum cam o saptamana cand am deschis calcultorul imi cere sa ma inregistrez cu key pentru windows. Am incercat 3 key`uri, dar nu merg (spune ca ori sunt gresite ori au fost folosite). Zic "ok.alt windows". Am incercat sa instalez alt SP2, sa pun SP3, XP, 7, Vista, dar am o mare problema.Cand sa se instaleze orice windows imi da windows crash. Si problema e ca nu stiu de ce nu pot formata nici hardul (pur si simplu nu pot). Am intrebat pe cineva si a zis ca trebuie sa copii datele mele pe alt hard, si prin linux sa-mi formatez hardul si sa pun alt windows. Dar acum nu stiu nici de ce mi-a cerut key pentru SP2 X64 (de fapt cred ca a expirat licenta da ma rog.), nici de ce imi da windows crash pe orice windows as incerca sa ii bag si de ce nu pot formata hdd`ul straight face. Alta solutie chiar nu exista decat sa ma chinui prin linux? (sincer nici nu stiu cum sa fac prin linux.) Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi prin 'windows crash'. Mai multe amanunte ar ajuta spre depistarea cauzei.

Dupa ce am citit eu intreg paragraful, am dedus ca problema este din placutele memoriei RAM (conflict) in cazul in care te referi la 'blue screen'-uri.

| Danιel a răspuns:

Problema este grava dupa parerea mea si sta in felul urmator.
Poate proveni de la hard disk (este supraincalzit sau pur si simplu e pe cale sa moara, defect), din placutele memoriei RAM sau cel mai grav din procesor (supraincalzire... desi e intalnita mai rar cauza aceasta).
Ca sa iti dai seama exact si cu certitudine de unde provine eroarea, trebuie sa testezi fiecare componenta in parte ca sa stii ce ai de schimbat si ce nu.

* Reinstalatul sistemului de operare nu necesita. Ai o problema hardware pe care trebuie sa o remediezi!

Sa iti explic acum cea mai simpla metoda, daca nu vrei sa te complici cu soft-urile de testing:

- Cumpara o placuta de memorie RAM cu o marime de 512MB sau 1GB (e destul doar atat pentru ca e ceva provizoriu pentru a revizui).
- Odata ce o ai, scoti cele 2 memorii de 2GB din sloturi si le dai deoparte. Montezi numai pe aceasta care ai facut rost de ea.
- Pornesti calculatorul si timp de jumatate de ora maxim probezi stabilitatea HDD-ului (sper ca placuta de memorie RAM este noua si in stare de functionare altfel nu iti vei da seama nici de data aceasta care este cauza).
- O sarcina simpla la HDD, este sa il formatezi. Daca nu primesti nici o eroare in timp ce se formateaza HDD-ul, atunci problema este din cele 2 placute de memorie RAM pe care le aveai inainte, in caz contrar HDD-ul este defect (trebuie eliminat din unitate si cumparat unul nou daca este singurul pe care il ai).

| robertosi a răspuns:

Uh ai versiunea trial

| JH explică:

Da.In timp ce instaleaza orice windows merge pana la un moment dat si imi apare o imagine albastra cu ceva scris acolo. RAM`ul nu stiu ce probleme are. Am 2x2 GB. Si cand imi cere key`ul pentru SP2 ma trmite cumva pe site`ul Microsoft. Adica imi pornesc Internet Explorer. Si de acolo intru si eu pe meebo, pe TPU si unde mai am eu nevoie. Dar nu apare desktop`ul, n`am bara de start. Internet Explorer si chestia aia care cere key`ul.

| JH explică:

Nu stiu daca e din HDD. mi-am pornit cateva chestii existente pe HDD( muzica.am putut deschide winap.am intrat pe explorer la radio zu live si de acolo am pornit winap)