| ✿puffa✿ a întrebat:

Cum formatez calculatorul? Ziceti-mi, va rpg! Trebuie sa formatez calculatorul din cauza virusilor, nu imi pasa daca pierd toate datele de pe el, caci merge foarte greu.Acum am Windows xp 2005 si tot pe asta vreau sa il instalez dupa ce formatez calculatorul. Insa as vrea sa imi explice cineva cum sa fac. Va rog mult!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi cea mai simplă metodă ar fi formatarea completă a hard discului.
Poţi face asta folosind un Cd cu Windows dar în prealabil trebuie să verifici dacă computerul ţi setat din bios să buteze de pe CD prima dată sata dacă ai un PC mai vechi. Dacă ai un PC de generaţie mai nouă atunci e mai uşor.Introdu CD-ul Butabil ce conţine Windows-ul în CD-DVD rom, şi în timp ce porneşte computer-ul apasă repetat şi încontinuu tasta F11.
Apoi selectează din fereastra ce apare dispozitivul de butare(vezi că acolo diferă în funcţie de PC-ul tău dar este intuitiv) pe CD/DVD Rom, iar apoi urmează instrucţiunile date de meniul Setup. Uite aici un articol care te-ar putea ajuta:www.winconfig.pro.tc/ secţiunea de Windows Xp că este similar cu Media center-ul(2005) numai aspectul diferă faţă de Windows Xp pro dar instalarea este similară. Dar eu îţi recomand un Windows Xp pro; acum alegera este a ta.Succese şî sper că te-am ajutat puţin. Dacă mai ai nelămuriri poţi lua legătura cu mine în privat.

| yomanu a răspuns:

Eu zic sa urmaresti acest tutorial video, sa fii atenta la tot ce spune,
apoi te pui pe treaba :
http://www.videotutorial.ro/? p=425 Succes!

| vigome a răspuns:

E un pic mai dificil daca nu ai ceva cunostinte de informatica. Cea mai simpla metoda este sa intri in bios sa dai ordinea de butare 1-CD, 2-HDDD, 3-nu mai conteaza. Iesi apoi din bios, dar nu inainte de a salva setarile facute(ordinea de butare), pui un cd cu Win-XP in unitatea de CD si dai restart, la un moment iti va cere sa apesi o tasta daca vrei sa porneasca windowsul de pe CD, apesi o tasta si incepe practic instalarea sistemului de operare.Selectezi bineinteles ca vrei sa instalezi W-XP, te va intreba acest lucru. Mai departe calculatorul v-a vedea ca ai instalat sistemul de operare si te v-a intreba daca vrei sa repari pe cel vechi sau sa instalezi de nou. Tu trebuie sa selectezi instalare de nou si mai departe te va intreba unde, partitiile C, D, E sau ce partitii mai ai tu. Selectezi partitia C, Tastezi L pentru stergerea partitiei, confirmi cu enter si apoi poti creea partitia tastind C. Acum este momentul daca doresti sa faci partitiile de alta forma decit le aveai. Inainte de a merge mai departe urmezi aceeasi pasi, cu L, stergere si apoi cu C, creare partitie. Cu exceptia partitiei C, unde vei instala sistemul de operare celelalte partitii le poti formata dupa ce instalezi sistemul operativ. Nu uita sa aloci tot spatiul de pe hard disc in partitii, altfel mai tirziu nu le v-a mai vedea calculatorul. Mai departe iti v-a cere formatarea partitiei C. Acest lucru se poate face in mai multe feluri, tu selecteaza sistem NTFS si formatare completa. Poti sa ii dai si formatare rapida, (QUICK), dar este mai bine completa, care desi dureaza mai mult este recomandata, nu intru acum in detalii pentru ce. Mai departe dupa formatare care dureaza ceva timp, depinde de marimea partitiei dar si de calculatorul care il ai, va incepe instalarea propriu-zisa a W-XP. Bafta! Bun mai ai de trecut apoi ceva hopuri mai micute e drept, dar daca ajungi pina aici e OK! A si dupa ce ai instalat sistemul de operare poti formata partitiile care le-ai creat din nou, sau pe cele vechi daca nu ai schimbat nimic.

| Itsaia a răspuns (pentru vigome):

Frate ajuta-ma si pe mine baga id meu de mess ca sa vorbim alexandrutz_al3x

| 21BoBy21 a răspuns:

Cea mia simpla metoda din pararea mea sa cauti pe internet baieti care se pricept la treburi de astea si sa ii rogi sa vina la tine sa iti restarteze pc-ul

| Anddreiii a răspuns:

Pai prima data formatezi D`u si E`u cu click dreapta p el sh dai format sh p urma bifezi quick format pentru o formatare mai rapida sh dai start, dupa ce formatezi d'u sh e'u. C'ul nu-l poti formata deoarece ii sistemul de operare in el si il formatezi cand iti reinstalezi windowsu.asta`i parerea mea happy

| SECRET2012_1652 a răspuns:

Salut nu te lasa batuta de virusi formateazai pe toti instaleaza un nou windows formateaza c si d in c pui windowsul format partitie ntfs nu uita in sistem rapid sau normal sti sa instalezi windosul? da-mi mesaj pe raylove20tm

| DESTIAMCAMABAGIINCRIZANUTELUAMIUBIRE a răspuns:

Salut e varza ca ai anti virus varza dai o scanare cu avira te asigur unu nu scapa http://www.avira.com/en/pages/index.php instaleazal isi va curata windowsul te asigur si fai upgrade si va merge ca nou