| George_Ionut_1997 a întrebat:

Am o nelamurire: As vrea sa-mi maresc memoria RAM. Momentan am 512 mb DDR... facuta din doua bucati de 256 mb (una pe 166 MHz si una pe 222 MHz) Intrebarea mea este : As putea sa bag 2 placute de RAM 512 mb DDR2-533? Mentionez ca placa de baza se numeste P4X400-8235 (daca ajuta cu ceva)... Nu ma prea pricep la calculatoare si as fi bucuros sa-mi spuneti DA sau daca NU, de ce?

6 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu poti baga memorie DDR2 daca placa nu suporta asta.

| hp8510p a răspuns:

Nu

| HardCore7750 a răspuns:

Nu, cum sa bagi DDR2 cand placa ta de baza suporta DDR? e ca si cum ai pune o piulita de 10 la un surub de 5.
Trebuie sa iti iei RAM DDR, dar mai bine sa iti faci un upgrade la PC, a cam trecut vremea lui
Toate cele bune

| Gabriel_Adrian_Chirosca_1993 a răspuns:

Salut iti vorbeste un expert in calculatoare
da se poate deoarece placa da pe care ai mentionat-o in intrebare este o place ce suporta si DDR si DDR2

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_Chirosca_1993):

Si chiar daca ar fi o placa care suporta ddr si ddr2, nu va putea folosi 2 memorii diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Deci sa le scoata pe cele ddr si sa bage doua de 512 ddr 2, sau una de 1 giga sau mai mare. Sigur ca nu se poate adauga ddr 2 peste ddr. Nu functioneaza.