| RadXx a întrebat:

Salut,de curand ma gandeam sa imi cumpar o placa video, anume amd sapphire r7 240 cu 4gb, as dori sa stiu daca este compatibila cu motherboard-ul "P5-LD2x/gbl"am slot x16 pci express si procesor E5200.As vrea sa va intreb, cine are placa ati putea sa imi spuneti daca este buna la gaming? de ex eu daca imi pun placa video este posibil sa "nu o accepte" motherboard-ul meu si sa dea eroare? vreau sa cumpar aceasta placa fiindca acum am pe cap o enervanta nVIDIA 8400gs sad Mersi si funda

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Asa e foarte bine happy si acum da-mi funda aia laughing)

48 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cumpar-o pe cea de 1gb ddr5, nu asta de 4gb. Eu personal detin versiunea ddr5 de 1gb. Oricum nu iti utilizeaza tie placa aia 4gb. Sunt facute in asa fel incat mai mult de 2gb Vram nu trece. Si in plus varianta de 1gb este mai buna.
Este compatibila cu placa ta de baza si cea de 4gb si cea de 1gb dar cum ti-am recomandat mergi mai bine pe asta : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Sau tot daca ai 400 lei de dat pe o placa video ai putea sa-ti iei 250-ul : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ unde ai frecventa procesorului grafic mult mai ok decat la seria r7 240.

| RadXx explică (pentru Jipa95):

Mersii de informatie oricum :* chiar nu aveam idee ca cei 4gb nu ajuta laughing eu vr sa scap odata de nVIDIA asta ca ma enerveaza rau happy

| Dismally a răspuns:

Este compatibila cu placa ta de baza, dar nu este o placa buna. In nici un caz nu este buna pentru jocuri, nu te uita la cei 4gb ca nu te ajuta cu nimic.

| RadXx explică (pentru Dismally):

Ok,mersii de raspuns in orice caz happy tot incerc sa gasesc o placa buna fie de la nVIDIA sau amd pentru gaming happy

| Dismally a răspuns (pentru RadXx):

Eu iti recomand nVIDIA chiar daca este putin mai scumpa, cu o placa amd s-ar putea sa ai probleme mari din cauza driverelor proaste. Eu am patit recent cu o placa amd si nu vreau sa mai aud de ele, am trimis-o inapoi la magazin sa mi-o schimbe cu o placa nVIDIA.

| RadXx explică (pentru Dismally):

Sincer am citit si despre nVIDIA mai multe si spune ca are mai putine tehnologii doar CUDA care nu te ajuta prea mult, sincer chiar as opta pentru un amd happy are multe tehnologii si imi place happy

| Eduard619 a răspuns:

Placa este slabuta nu te lega de faptul wow are 4 gb asta nu schimba cu nimic este o placa putin mai buna ca a ta sa stii...eu iti sugerez http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ asta e mult mai ok.:)

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Eu unul as vrea ceva gen o placa video buna pentru gaming care sa nu aiba fps drops laughing sau sa nu aiba prea des, in concluzie crezi ca, cu acest r7 250 mi s-ar misca mai bine? decat pe nVIDIA curenta?

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Ce jocuri ai vrea sa rulezi si iti zic exact?

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Eeh,sa zicem ceva gen gta4 gen battlefield, 3, 4, watch dogs,sleeping dogs,world of tanks,crysis big grin fara more fps drops,si jocuri sa zicem mai nou aparute si din anii anteriori aparute,imi plac jocurile mmo,mmorpg,fantasy, fps, action, adventure, sci-fi, si mai multe happy

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Hai sa iti zic cum ruleaza fiecare din moment ce am aceeasi placa
BF3 la detalii mari
BF4 la mediu
WD cu procesorul tau o sa rulezi mai slabut dar o sa mearga
Sleeping dogs merge la detalii mari
Crysis 1 si 2 detalii mari 3 pe low. Daca mai ai intrebari da-mi mesaj happy

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Apaii,pe mine nu ma intereseaza cam deloc "caliatea" am procesorul si placa in acest moment, overclocked, procesorul la 2.70 ghz si placa la 800-900 mhz, mie imi ajunge sa am toate detaliile date pe low si sa imi mearga mai bine jocul, cred ca mi-am zapacit si procesorul, am setat si multiplierul la 12.5 laughing setari din bios si overclock big grin la greu, imi poti da exemplu de o placa video pentru gaming in jurul pretului de 300-350 lei? happy

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

De gaming nu prea gasesti intre 300-350 lei spun mai bine mai adaugi cv bani si o iei pe asta sau poti sa iei la mana a2a ceea ce nu iti prea recomand.

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Pff,atunci crezi ca s-ar merita sa iau r7 240 sau 250? :/

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Pai din cate ti-am scris 250 si e bine ca o sa iti mai tine 1 an 2 pentru jocurile care apar.

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Sper sa fie buna placa, macar sa imi dea un boost major in jocuri happy si dupa ma gandesc sa imi pun 4gb ram :/

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Sau de ex, as face o chestie big grin as lua 240-ul si ii fac overclock la 1000mhz, apoi crk tot acelasi va fi tongue

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Treaba ta omule dar te zgarcesti degeaba laughing)

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Ce diferenta ar fi intre r7 240 si 250? :/ explica-mi de ce ar fi mai bun un 250

| KodrutZ a răspuns (pentru RadXx):

Mosule, lasa rahaturile si fa o chestie desteapta - maxim 300 RON gasesti o placa SH care sterge pe jos cu cacateii astia de 240 si 250. HD 6850, par example.http://www.okazii.ro/......a169340933
(bine, asta e un exemplu gasit la repezeala, pe site-uri decente gasesti pina in 300 si eventual si cu garantie)

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Mda,cam asa e, dar referitor la KodrutZ o parere ceva in legatura cu placa?

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Da-mi link ca eu nu vad comm-ul lui...

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

E mai buna decat ce ti-am dat eu dar credeam ca nu vrei la mana a2a happy

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Apropo,e vreo problema daca acum am 2gb ram? si imi pun placa video cand am 2gb? la recomandat imi spune la placa video recomandata de codrut ca trebuie sa am 8gb si la 250 4gb, ar putea fi probleme ceva daca placa video ar rula pe 2gb ram?(la procesor ma refer) nu placa sa aiba 2gb

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Am mentionat eu asta in intrebare? smug smug smug daca gasesc si ceva de genul asta pe o varianta de neverlocked mai vedeem big grin

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Nu e nicio problema dar fiind ramul mai mic jocurile vor rula mai greu happy

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Daca ai incredere in okazii poti sa o iei e foarte buna placa.

| RadXx explică (pentru Eduard619):

***! teoretic vor rula mai bine fiindca este alta placa video smug dar nenorocirea asta de motherboard nu permite decat 4gb :@

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Incerci happy pana la urma iti arata si statisticile vanzatorului asa caa tongue nu e totul chiar lipsit de informatii

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Asta este deja alta problema laughing

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Eeeh le iau eu pe rand si cu motherboardul si cu cpu-ulwinking cu toate

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Eeh le iau eu usor usor, si cpu-ul si motherboardul si mai multewinking

| Dismally a răspuns (pentru RadXx):

Ia-o pe aia recomandata de KodrutZ, este cu mult mai buna decat ce gasesti in magazine la banii astia.

| RadXx explică (pentru Dismally):

Ok,daca o mai fii pe okazii pana atunci laughing oricum eu vr sa o iau mai tarziu putin

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Dobrinus,apropo,ca tot am verificat si sursa acum am o sursa Thermaltake pure power hpc 420 120 DF cu 420W max, e buna happy?

| Dismally a răspuns (pentru RadXx):

Trebuie sa te uiti cand iti cumperi placa video, pentru unele este nevoie de o sursa mai puternica.

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Vorba lui dismally trebuie sa te uiti

| RadXx explică (pentru Eduard619):

****! crezi ca acel amd radeon hd 6850 ar merge? sad

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Salut Dobrinus, as vrea sa te intreb daca Procesorul AMD A4 6300 dual core este compatibil cu motherboard-ul meu si daca ar putea merge, am socket 775 lga, thx

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Nu ai treaba e bun.

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Deci merge? big grin big grin big grin? este mai bun decat E5200 big grin?

| RadXx explică (pentru Eduard619):

Daar esti sigur ca e compatibil la socket-uri fiindca un prieten care se pricepe foarte bine la calculatoare mi-a zis ca s-ar putea sa fie problema de scoket-uri sad

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Eu spun ca iti merge...acum daca intampini vreo problema nu este vina mea si e mai bun ca 5200

| Eduard619 a răspuns (pentru RadXx):

Asa e foarte bine happy si acum da-mi funda aia laughing)

| tiesto01 a răspuns:

Sfatul meu este sa iti iei o placa video pe 256 de biti, de 2g, ddr 5 sau ddr 4

| RadXx explică (pentru tiesto01):

Tiesto01 ai putea mentiona cu ce ar fi mai buna una pe 256 biti de 2g si ddr 5 sau 4? smug