| catalin908070 a întrebat:

Salut,am o placa de baza gigabyte cu un procesor amd athlon 64 x2 4600+ la 2.40 Ghz si vreau sa fac overclock si nu pot nici din bios si nici din windows crying
Daca ii fac un update de bios merge? thinking
Daca stiti variante de oc din bios nu ezitati sa imi spuneti happy

FUNDA!

1 răspuns:
| Me2 a răspuns:

Daca nu poti din bios asta inseamna ca placa ta de baza nu e facuta pentru asa ceva
Si inca,,,, cate-va lucruri care ar trebui sa le stii daca vrei sa faci OC
1. Trebuie sa ai experienta, nu doar ridici frecventa la 5ghz si gata, trebuie sa umblii pe la voltaje, da ii dai prea putin nu mai porneste, daca ii dai prea multi il arzi
2. Iti trebuie o carcasa aerisita, cu minim 2 Ventilatoare 1 in fata care sa bage aer si unu in spate care sa scoata aerul cald
3. Trebuie un cooler aftermarket, ca nu poti sa ii dai oc de 4ghz cu cooler stock, saracu procesor ia foc