| KLiNK a întrebat:

Am o placa video Radeon HD 4350 HyperMemory de 512mb care prin intermediul HyperMemory se poate face de 1GB. Problema este ca nu stiu daca HyperMemory este activat, iar daca este as vrea sa il dezactivez deoarece ar lua 512mb din RAM. Cum aflu daca e activat? Dar cum il Activez/Dezactivez?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Aia crezi tu ca se face de 1GB! Mai cresc cipuri de memorie pe ea sau cum? Aia e o optiune care iti va lua din memoria RAM, e echivalentul TurboCache de la nVidia!

| Jipa95 a răspuns:

Daca ai driverul placii video instalat, atunci automai ai si control center. Intra in control center al placii, si joaca-te prin setarile ei.

| KLiNK explică (pentru Jipa95):

Nu vad nimic in setari. Am auzit ca placile video de la Sapphire (cum am si eu) au HyperMemory dezactivat. Dar in Dxdiag din "RUN" imi arata ca placa are 1024mb, iar in Everest arata 512mb. Ce sa mai cred?