| GherGhe_Valntin_1998 a întrebat:

Salut, am o problemã la calculator de când l-am asamblat.
AMd 8320 fx
GTX 750ti
8GB single 1800 MHz hyper x
Cooler Master RS-600w
Gigabyte GA-970A-UD3P/Rev 2.0
Western digital 1T
Pur și simplu calculatorul se blochează complet, singura ieșire este de a tine apăsat butonul, mi se întâmpla totul random dar mai des când ma uit la filme online sau offline, dacă dezactivez placa video din manger device probabilitatea de blocare este foarte foarte mică dar totuși se întâmpla și așa.
Ce am făcut până acum?
Am schimbat cablul hdmi, am schimbat cablul de la alimentator.
Am schimbat placa video.
Am actualizat biosul.
Am încercat cu Windows 10 și 7.
Am instalat driverele de mai multe ori.
Am făcut teste pentru cpu și placă video hard-disk și ram ( am single )
Controlat firele și schimbate sloturile ex placa video de pe slot 1 pe slot 2 etc
In Error eventual este cod 41 63 kernel, chiestia ma uimește că atunci când ma joc nu se blochează ( foarte foarte rar ).
Am comandat acum un ssd nou dar eu cred ca alimentatorul face figuri din cauza că recente calculatorul nu doar se oprește dar se și repornește singur fără să i se facă ceva
AM NEVOIE DE SFATURILE VOASTRE VĂ ROG DE 4 ani nu ii dau de cap.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica temperaturile CPU si GPU, imediat dupa repornire!
2. Este posibil sa ai o incompatibilitate intre placa video - drivere si codec-urile folosite pentru vizionarea filmelor.
- Incearca sa descarci si sa (re) instalezi driverele placii video
- incearca redarea filmelor cu un alt pachet de codec-uri si player. Iti recomand sa instalezi "Media Player Classic", iar dupa instalarea lui sa NU MAI INSTALEZI NICI UN ALT PLAYER sau CODEC!
http://mpc-hc.org/downloads