| Rockstyle a întrebat:

am o problema...am scos cablurile de pe placa de baza de la buton de pornire al calculatorului si acu nu mai stiu cum vin ..am incercat sa le bag dar nu a pornit calculatorul..ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| pcsick a răspuns:

Jos ai un link.
iei conectorul de la butonul de pornire si il bagi acolo unde este incercuit, toate placile de baza sunt identice din acest punct de vedere. daca nu stii care este poti sa te ghidezi dupa culoare: e verde in majoritatea cazurilor si scrie pe el PW. simplu

http://www.fisier.ro/upl/C2VQDzbjlRmnxW3n/11.jpg

2 răspunsuri:
| vrelian a răspuns:

Pe placa de baza la fiecare pin din ala vezi ca pe placa scrie cifre sau litere.si pe cablurile tale la fel si alea sint numerotate la fel ca si pe placa de baza. uitate cu o lupa ceva daca nu vezi ca e scris f mic. daca nu reusesti nicicum intra pe net si cauta placa ta de baza si ia de acolo schema electronica a placii de baza si acolo iti arata unde sa pui exact.sau mai ai alta optiune daca gasesti pe youtube.scrie acolo in engleza mai bine cum instalezi placa de baza si spui cum se numeste si o sa iti arate video.dar pe cablu ala de butonul de pornire trebuie sa scrie pow sau ceva de genul asta, adica power dar prescurtat.si pe placa de baza la fel scrie in dreeptul acelor pini. apoi mai ai am uitat ce mai scrie ca nu mai folosesc desktopuri.mai ai cablu la reset, la hdd.da vezi ca pe cabli zice hdd si pe placa la fel.deci eu zic ca e destul de simplu si usor.dar foloseste o lumina puternica sa poti vedea.bafta

| Rockstyle explică:

Placa mea este m863g si nu e nicio litera scris pe pinuri..pe pinuri scrie power sw si pe placa nimic si nici n-am gasit schema placii