| HardCore7750 a întrebat:

Salut, am o problema mai gravă.
Sa incep cu începutul: am un monitor vechi de prin 2006, face figuri, palpaie si pana ieri cand l-am scos din priza si s-a stins, nu a mai pornit nicicum, azi, am facut rost de un monitor gros de pe vremuri, l-am băgat rapid, a mers perfect, l-am scos apoi pentru a face curat si loc pentru "noul" monitor, am facut toate alea, l-am montat la loc tot, surpriză... PC-ul nu mai porneste, se aprindea doar ledul de la el, dupa mai multe încercări de pornire a dat semn de viața, insa monitorul nu s-a mai aprins... ledul de la mouse si tastatura nu se mai aprindeau... o mica clipire la pornire, nimic mai mult. coolerele funcționau toate, HDD-ul si el ca se simțea vibrațiile rotatiilor...
Nu stiu ce sa mai fac cu el... Am scos si rebagat cablurile din PC toate, nimic, am încercat de vreo 2 ori...nimic.
Ce poate sa aibă? Am încercat si cu alt monitor... vechiul monitor si-a revenit dupa un pumn dur...
Ma puteti ajuta cumva, sa-l repar sau măcar care e buba...va rog.
O seară buna va doresc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Monitorul este defect, s-a defectat legatura cu calculatorul sau si-a terminat durata de viata, are deja 10 ani.
S-ar putea sa aiba o defectiune care poate fi reparata, asa ca du-l la un service.

| sltlp a răspuns:

Sugerez sa mergi la un service. Desi dupa atatia ani e normal sa mai cedeze si ele.

| KodrutZ a răspuns:

Mai cara-le cateva pumni la monitoare si la PC. Macar sa stii o treaba.

| untu a răspuns:

Sint defectiuni in tot sistemul asa ca nu se mai pot face legatura curentului electric intre circuite.asa ca trebuie dus la un service autorizat sa va repare! Are nevoie de reparatie generala!

| HardCore7750 explică:

Am încercat si cu alte 2 monitoare, degeaba...

| HardCore7750 explică:

Nu PC-ul are 10 ani... Doar monitorul... PC-ul are vreo 3, cum am si spus, am pus alt monitor, dar unitatea nu trimite curent catre periferice, am scris mai sus...

| HardCore7750 explică:

Buba a fost procesorul.

| tavi555 a răspuns:

Problema ta este din cauza unității. Mai precis de la memoria ram sau de la bios. Daca te pricepi poți să-i dai un bios reset(desfaci unitatea si in interior, pe placa de baza, in apropierea bios-ului este un jumper care trebuie conectat pe ceilalți doi pini pentru. 10 minule, după care conectat la loc pe ceilalți doi.) sau sa scoți si sa bagi memoria\iile ram. Eventual sa cureți si șlițul. Daca nu te pricepi, du-te cu el la un service.Cei de acolo vor știi.