| tzetze2582 a întrebat:

Am o problema ciudata cu unitatea, de cateva zile daca deschid un joc sau browser-ul sau orice incepe sa invarta cooler-ele foarte tare si nu pot sa imi dau seama ce are. Astazi i-am schimbat parta termoconductoare, am aspirato putin si tot la fel face, in timp ce invarte asa tare am pus mana in spate la sura si nu scoate aer prea cald ci chiar e o temperatura optima zic eu. cine stie ce ar putea avea.Tin sa mentionez ca este o unitate foarte silentioasa (Dell Optiplex GX520) si sa faca asa ceva nu este deloc normal.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Dar o curatire a OS cu un CCleaner sau o optimisare cu Tune up?

O scanare cu antivirusul ai facut? daca ai asa ceva in modul force?

Ce antivirus/OS/etc mai ai pentru a scapa de baguri/intreruperi.

Cand ai facut ultima defragmentare a HDD-ului?

| tzetze2582 explică (pentru stlucian):

Nu am facut curatari sau optimizari sau alte chestii, mai dadeam scanare cu antivirusul (Avast!) si de vreo 5 luni de cand am acelasi windows am impresia ca am facut decat o singura defragmentare nu stiu sigur happy

| stlucian a răspuns (pentru tzetze2582):

Defragmentarea e o solutie de a proteja HDD pentru a nu rula programe/Bug/ etc mai deficiente pe discurile HDD- ului. Ce OS (sistem deoperare) folosesti? Daca nu stii ai de aici pentru o curatire completa

http://www.tune-up.com/

valabil 15 zile apoi poti sa-l stergi definitiv cu Revo Uninstaller Pro daca te pricepi pentru a folosi din nou acest produs.

| tzetze2582 explică (pentru stlucian):

Am windows 7 ultimate

| stlucian a răspuns (pentru tzetze2582):

Instaleaza asta:

http://www.tune-up.com/download/

il rulezi apoi descarca asta ca o sa ai nevoie oricand ca e mai bun decat cel din win:

http://revo-uninstaller-pro.soft32.com/......-download/

Daca vrei o defragmentare cu win scrii in run "defr" si o sa-ti apara "Disk Defragmenter" click acolo si alegi pa rand partitiile pentru defragmentare. Daca folosesti Tune UP nu mai e nevoie.

10 răspunsuri:
| RoBoT93 a răspuns:

Daca zici ca l-ai curatat si tot la fel face, e posibil sa ai vreun virus.
Sau un "prieten" ti-a dat un fisier cu virus "radmin" si ti-l inchide, facand din asta o gluma...

Reinstaleaza windowsu...

| tzetze2582 explică:

Am facut tot ce mi-ati spus, dar degeaba sad. Va multumesc mult de timpul acodrat happy

| Skrayf a răspuns:

Am patit si eu ceva asemanator, cel mai rpobabil nu este de la "carcasa" ci de la sursa, este ventilatorul descentrat si/sau sursa defecta. Insaleaza un program cu care poti verifica temperatura procesorului (Core Temp, Speed Fan etc.) si atunci poti stii sigur din ce cauza face asa.

| tzetze2582 explică (pentru Skrayf):

Core Temp nu imi arata decat cat de mult este procesoru incarcat iar Speed Fan s-a instalat dar nu il deschide imi zice ca si cum ca nu il am dar iconita este pe Desktop thinking

| Skrayf a răspuns (pentru tzetze2582):

Ce temperatura ai la procesor? Ceea ce spui tu suna mai mult a defectiune hardware. Poti sa specifici exact de unde anume din carcasa vine zgomotul?

| tzetze2582 explică (pentru Skrayf):

De la coole, invarte de parca ar avea procesorul utilizat 100% si sta la 20% cel mult