| tzetze2582 a întrebat:

Salut, am o unitate Dell Optiplex GX520 (e o unitate office si foarte silentioasa) dar de ceva timp nu mai este asa de silentioasa si atunci cand o pornesc si o las pe Desktop nici nu se aude, dar daca intru pe net imediat incepe sa scoata un vajait la cooler-e si nu e ceva normal, astazi am desfacut-o si am curatato dar nu am rezolvat nimic, tin sa mentionez ca si pasta termo-conductoare este cam uscata si stiu ca atunci cand se incalzeste procesorul si pasta se moaie dar eu cand am scos placa aceea de aluminiu pasta era cam tare. Ma gandesc ca nu mai este pasta buna si nu se mai face racirea cum trebuie. Astept un raspuns de la cine stie sau chiar de la cineva care a patit la fel, "DAU FUNDA. Multumesc. big grin

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca pasta este tare trebuia schimbata insa nu ar trebui sa scoata zgomot. Un prieten al meu (inginer de computere) desface folia care acopera motorasul coolerului, curata cu o pensula locul si pune o picatura (mica, micuta) de ulei acolo. Dupa care lipeste peste folia veche sau o alta hartie. Cu Superglue. Atentie sa nu curga inauntru!

| tzetze2582 explică:

Nu face un zgomot neobisnuit, adica se aude cum invarte unul dintre cooler-e foarte tare