| DGRobert a întrebat:

Salut, am o problema cu calculatoru`, deci prima data deschis unitatea optica bag cd cu windows xp, il pornesc astept si pe urma cand sa boteze cd-ul imi arata ntldr is missing si dedesubt imi arata ctrl+alt+del to restart, aici inca o problema ca nu merge tastatura, m-am uitat nu are nici un pin indoit si cand bag acolo se aprind toate 3 becurile si pe urma se sting, si de aici incolo nu mai merge, nici macar nu pot intra in bios, si windows nu-i, la alt calculator merge tastatura, care sa fie problema? 1 care e problema la chestia cu ntldr is missing? 2 cum fac sa mearga tastatura?, multumesc.

1 răspuns:
| ina25bin a răspuns:

Daca nu boteaza direct de pe cd si nici tastatura n-o vede incearca asa.scoate capacul si uitate pe placa de baza la bateria bios-ului.scoate-o pentru cateva secunde dupa care o pui la loc.atunci biosul se va reseta si va porni cu setarile de default.cel mai probabil ca bootarea va pleca de pe cd.problema tastaturii-incearca si cu alta tastatura.in general pentru instalare e buna si cea de 102 taste... sper sa ai bafta.
be happy