| GoLeZ a întrebat:

am o problema cu computerul...cand conectez cablul acela cu capat albastru de la monitor in la placa video nu imi porneste monitorul [se aude acel sunet de bun venit] si cand il conectez in cealalta parte adica.la sursa.nu stiu unde este.ma rog.merge! ce pot sa fac? cel mai bun raspuns primeste funda

3 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Daca in spatele calculatorului ai doua mufe video una verticala si una orizontala (ma refer la orientarea pinilor si cum sunt pozitionate mufele) atunci nu iti merge decat in cea de jos orientata orizontal pentru ca cea de sus e cea incorporata si e normal ca aceasta sa fie inactiva.
Blog cu tutoriale despre calculatoare: http://www.tutorialepc.ro

| daniel94d a răspuns:

Poate tii strcat montoru dul la un specialist

| blackfox a răspuns:

Intra in bios si dezactiveaza placa video onboard. Daca ai 2 placi video conectate trebuie sa iti dezactivezi una, nu? Si daca nici asa nu merge incearca sa iti fixezi placa, poate nu e pusa bine-se mai intampla.Succes