| eduardpetrolistul a întrebat:

Am o problema cu o imprimanta Canon MP170, chestia ca nu mai scoate anumite culori galben si albastru,doar rosu,am schimbat cartusul cu unul nou(cartus universal color),dar degeaba, am scos si am reintrodus cartusul in locas, i-am dat curatire, resetare dar degeaba

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tipareste o pagina de test (pornit doar din imprimanta! ), precum si o pagina alb negru, din calculator.
Daca pagina alb-negru (setat ca atare! ) iese colorat, atunci ai problema de soft, reinstaleaza programul si driverele imprimantei.
Daca pagina de testare are culori de baza lipsa (rosu, verde, albastru, galben), cu AMBELE cartuse, atunci ai un defect la imprimanta (probabil canlul de date de la cursor).

| dannyel86 a răspuns:

Duci cartusul color original la un centru de reumplere cartuse. Va fi curatat si umplut ca la carte. Cand iei cartus universal, exista riscul sa nu fie recunoscut.
Vezi poate imprimanta are alte probleme pentru care refuza listarea. Uita-te in Canon la locul unde sunt montate cartusele. Daca circuitele sunt patate cu cerneala, cartusele nu se pot folosi.
Ce mesaj iti apare pe display cand introduci cartusul universal?

| eduardpetrolistul explică (pentru dannyel86):

Nu apare nici un mesaj doar cand scot ceva cu albastru imi rese inrosit, am scos si cartusele si am sters in locasul lor