| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu pc-ul, cand il pornesc nu mai face bip-ul ala cum ca s-ar conecta. Oricat as incerca sa il opresc si sa-l repornesc tot nu rezolv nimica. Ceva sfaturi despre ce as putea sa fac sau stiti cat m-ar costa sa rezolv problema intr-un service? Sunt din Cluj Napoca. happy mersi!

Răspuns Câştigător
| Tagaso a răspuns:

Bipul acela e din bios, dacă nu ai bip, nu ai erori:AMIBIOS POST BIOS Beep Codes

Cel mai des întâlnite coduri de eroare, sunt generate la pornirea sistemului dar doar o parte indică o problemă iremediabilă. De cele mai multe ori este vorba de o componentă (memorii, placă video, etc) ce s-a mişcat în slot.

1 bip : Memory refresh timer error.

2 bip-uri : Memory Parity Error in first 64KB block

3 bip-uri : Base memory read/write test error
Recomandări - reaşezaţi modulele de memorie sau înlocuiţi modulul cu unul de care sunteţi sigur că funcţionează corect.

4 bip-uri : Motherboard timer not functioning
Recomandare - este posibil să trebuiască înlocuită placa de bază

5 bip-uri : Processor Error
Recomandare - probleme cu procesorul (CPU)

6 bip-uri : Keyboard controller BAT command failed

7 bip-uri : General exception error (processor exception interrupt error)
Recomandări - Erori fatale ce indică o problemă serioasă cu sistemul. Consultaţi producătorul sistemului. Inainte de a declara placa de bază irecuperabilă eliminaţi toate card-urile de extensie mai puţin cea video.
Daca în continuare sunt generate codurile de eroare consultaţi departamentul tehnic al producătorului / vânzătorului.
Dacă sunetele de eroare au încetat după înlăturarea cardurilor de expansiune, una dintre acestea este cauza problemei. Determinaţi prin metoda trial-and-error care dintre aceste carduri este defectă.

8 bip-uri : Display memory error (system video adapter)
Recomandări - Daca adaptorul video al sistemului este o placă dedicată, înlocuiţi-o sau reaşezaţi-o în slot. Dacă este parte integrantă din sistem (GPU integrat pe placa de bază) este posibil ca placa să fie defectă.

9 bip-uri : ROM checksum Error
Recomandare - înlocuiţi placa de bază sau contactaţi producătorul / vânzătorul pentru o posibilă înlocuire a chip-ul BIOS

10 bip-uri : CMOS shutdown Read/Write error
Recomandare - posibil să fi-ţi nevoiţi să înlocuiţi placa de bază

11 bip-uri : Bad Cache memory test failed
Recomandare - contactaţi producătorul / vânzătorul pentru înlocuirea memoriei cache

1 răspuns:
| Tagaso a răspuns:

Resetează Bios, după care dai Load default.Pe placa de bază lângă baterie e un jumper și 3 pini, scoți jumperul, îl muți pe pinul din mijloc și pinul liber, după 5 secunde îl pui la loc cum a fost, deschizi pc apesi tasta F2, după care intri în bios setezi, data și ora