| Anonim0310 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul, doar ce am facut upgrade la procesor de la un g2030 la un i5 2400 si acum pc-ul nu imi mai recunoaste placa video nici macar in bios, am incercat toate solutiile de pe internet dar fara folos, mentionez ca fanul placi video se invarte iar cu vechiul procesor functiona fara probleme.
Ce am incercat:
Dezactivarea placi integrate
Update bios
Reset CMOS
Are cineva vreo idee?

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce PC, ce sursa ai? Ai conectat tot ce trebuie? Ma gindesc sa nu fie vreun sistem de-ala workstation HP/Dell care au sursele la milimetru gindite pentru ce au pe ele de la mama lor.

| Anonim0310 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu este un workstation, iar sursa are 450w, placa de baza este un b75m-dgs r2

| NLS a răspuns:

Apare No signal pe ecran, dupa care intra in stand by?
Verifica si RAM-ul, inverseaza intre ele placile, incearca cu cate una singura, etc.

Si daca nu merge, fa TOT ce a zis Panamax:
pune inapoi vechiul procesor sa te asiguri ca placa video si RAM-ul lucreaza in parametri normali.

| JicaContra a răspuns:

Ce sursa ai?
din sursa pare problema, pentru ca noul procesor consuma cu 40W mai mult, iar daca sursa ta e la limita, atunci asta e problema

| Anonim0310 explică (pentru JicaContra):

Nu sursa e problema, aceasta este de 450w mai mult decat suficient pentru acest procesor si o placa video care nu are nevoie de alimentare separata

| JicaContra a răspuns (pentru Anonim0310):

happy eu spun TOT sursa tongue
iar inainte sa contrazici ar trebui sa STII... ca, daca o sursa nu are in nume urmatoarea chestie:
80+
atunci se duc in timp, efectiv le scade puterea dupa ce sunt folosite nustiucate ore
https://pcpartpicker.com/products/power-supply/#e=6
vezi ce am bifat in stanga la "EFFICIENCY RATTING"

iar calculatorul tau E VECHI, placa video GT630 e veche

| Panamax a răspuns:

Ar trebui verificat ce se intampla daca montezi inapoi vechiul procesor.
Procesorul nou consuma mai mult cu 40W si se incalzeste mai mult deoarece este pe 32nm in loc de 22nm cat era cel dinainte.

| Anonim0310 explică (pentru Panamax):

Am facut deja un stress test iar temperatura nu sare de 60 grade

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Ce placa video ai? Ai incercat cu driverele placi video? Ce iti apare in device manager la sectiunea display adapters?

| Anonim0310 explică (pentru ILoveCringe4427):

Placa video este un gt 630 iar driverele sunt fara falos acestea nu recunosc placa video, nu apare nici in device manager nici in bios

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0310):

Pai stai asa, ca daca nu apare nici in BIOS deja nu mai e treaba de drivere. Probabil s-a prajit placa video. Ar merge sa testezi din nou cu procesorul vechi daca ai posibilitatea, dupa cum zicea un coleg mai sus...

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De acord, daca ai posibilitatea testeaza din nou placa video si in alt PC sa vezi cum se comporta.

| Anonim0310 explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa incerc cu procesorul vechi aztazi

| Anonim0310 explică (pentru Anonim0310):

Am incercat cu procesor vechi...nu mai primesc semnal video nici pe gt 630 nici pe integrata la fel si pe noul procesor