| PetruDaniel a întrebat:

Salut,am un pc puțin mai vechi care nu arată imagine pe monitor, am testat monitorul și merge cu alt pc, dar cu al meu nu. Am 3 placi video cu același pci express 2.0 care merg,dar când le pun aceeași problema,no video imput,am scos ramii și i-am curățat,am scos bateria cMos pentru a reseta bios-ul,am schimbat placi video, m-am uitat la mufe și aceeași problema no video imput. Pc ul meu pornește, se aprinde la fel și ventilatoarele doar ca nu arată imagine pe monitor, dacă aveți vreo idee... Oricum eu am încercat tot ce am putut.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Conecteaza un difuzor la placa de baza si asculta atent codurile acustice de defectiune (la auto-testarea de la pornire). Acel cod indica defectiunea gasita la testare.
2. Daca nu se aude codul de eroare in difuzor, atunci ori ai defectiune la placa de baza, ori sursa este defecta (nu da tensiuni corecte).
3. Exista testere care se conecteaza intr-o mufa PCI si detecteaza /localizeaza defectul. Asemenea testere se folosesc in service-uri (dar nu numai si nu in toate).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hard discul l ai verificat?