| SilviuSTR a întrebat:

Salut, am o problema cu un DVD-RW, am pus muzica si i-am dat inscriptionare, m-am dus la masina sa vad daca merge si nu mergea. L-am bagat din nou in PC si am sters tot ce era pe dvd, dar a ramas utilizat spatiul, cand ii dau formatare ramane spatiul utilizat, dar se sterege ce pun pe disk...
Imagini aici: https://imgur.com/a/yifRSCj

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este din cauza necunoasterii.
Player-ul din masina are unele specificatii tehnice, care trebuiesc avute in vedere si respectate:
1. Player-ul suporta si DVD-uri sau doar CD-uri?
2. Player-ul reda doar CD-uri audio sau si fisiere "mp3"?
3. Pentru a putea fi citit de player, dupa scrierea discului trebuie INCHISA sesiunea de scriere (sa nu se poate scrie /sterge ulterior pe disc).

Citeste specificatiile player-ului si vei putea scrie discul functional.
(vezi fbricantul si modelul scris pe eticheta carcasei sau pe panoul frontal)

| mihai69 a răspuns:

Din câte văd, discul despre care e vorba este un DVD-R. Deci șters sau nu, spațiul deja scris nu redevine disponibil. Pentru aia era nevoie de unul rewritable.
Pe de altă parte, aparatele din mașini (cele puse din fabrică!) pot coti doar Cd-uri audio, nu DVD, nu MP3 etc.
Așadar, ia tu frumos un CD standard (din ăla de 640 MB) și pune audio track pe el și o să meargă în orice mașină.

| NLS a răspuns:

Playerul masinii suporta DVD-uri? Si mai exact DVD-RW?

L-ai scris la cea mai mica viteza posibila, sau macar la maxim 6X?

Ai sters discul cu functia Erase dintr-un program de inscriptionat?
(Nero Burning ROM, Ashampoo Burning Studio, CDBurnerXP, AnyBurn)

| Hammurabi a răspuns:

De unde știi că playerul de pe mașină citește DVD-RW? Foarte multe nu citesc.
Puneți muzica pe un DVD-R normal.

| SilviuSTR explică (pentru Hammurabi):

Da, am aflat pe urma ca player ul masini citeste doar cd, multumesc!

Răspuns utilizator avertizat