| AdiSt a întrebat:

Salut.
Am o problema cu un sistem 5.1...am pus o boxa de la combina la el si nu s-a intamplat nimic de obicei mai pun big grin dar de data asta am dat la maxim si l-am tinut cam mult, dupa cv timp nu se mai auzea bassu, se auzea da barait si acum merg doar cele 5 boxe si daca pornesc basu se aude barait I don't want to see, ce pot facestraight face? ...sau macar sa-mi spuneti dc s-a intamplat un motiv cv.

Răspuns Câştigător
| daassh a răspuns:

Ai supra alimentat subwooferul, ai pus(boxe adica W mai multi decat putea sa duca) si asa ai ars subwooferul, trebuie dus la reparat, la garantie sau daca nu la o persoana competenta in domeniu). Succes!

| AdiSt explică (pentru daassh):

Se pare ca ai dreptate...boxa avea 60 W. daca stau si ma gandesc bn..nici tot sistemul nu avea 60 W laughing)

| daassh a răspuns (pentru AdiSt):

Pai vezi supra alimentare, prostia asta am facut-o si eu cu niste boxe(care au fost a lu taicameo) si le-am ars impreuna cu subwooferul(acesta a fost al eu), dar sa fim noi sanatosi, ca toate trec.

| AdiSt explică (pentru daassh):

Bn ai zis...cand puneam boxa aia mare..scoateam cativa sateliti si dadeam bassu mai incetu deoarece eram constient de ce putea sa se intample dar de data asta am exagerat putinbig grinlaughing

| daassh a răspuns (pentru AdiSt):

Da, stiu cum e asa am fost si eu, fiecare la randul nostru facem prostii de genul, mai ales daca esti pasionat de asa ceva incepi sa faci fel de fel de experiente(asta in cazul meu) dar unele nu ies asa cum vrei si se mai ard.

| AdiSt explică (pentru daassh):

Oricum mersi pentru raspuns da il fac eu...nanu meu e inginer si mil face el..chiar acum ii la minelaughing

| daassh a răspuns (pentru AdiSt):

Atunci, e foarte bine, salutari din partea mea, si sper sa ti-l poata faca.Succes!

| AdiSt explică (pentru daassh):

Multumesc!

| daassh a răspuns (pentru AdiSt):

Cu placere, oricand!

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

A picat finalul de bass.Este un circuit integrat care se ocupă numai de bass.

| JusTPauL a răspuns:

Cred ca era prea mare boxa care ai adaugat-o si la fortat prea mult, se poate sa se fi ar vreo rezistenta de pe placa din subwoofer sau sa se fi ars doar difuzor din tub. Daca s-a ars doar o piesa de pe placa se mai poate face daca e de la difuzor pot sa-ti iei alt sistem sau tub d bass daca gasesti si crezi ca se renteaza.

| AdiSt explică (pentru JusTPauL):

Se pare ca si u ai drpbig grin

| AdiSt explică (pentru AdiSt):

Da nu cred ca difuzoru ii ars..deoarece m-am gandit si eu la asta..si l-am inlocuit da tot la fel se auzea! deci sigur s-a ars cv.o rezistenta cv

| moisila a răspuns:

Cred ca de la vibratia produsa ori sa dezlipit ceva sau s-a stricat. Dar cel mai sigur sa dezlipit vreun fir.