| kipeR a întrebat:

Salut, am o problema cu viteza de la internet prin router. De la cablul furnizorului (rds-rcs) am 700 download si 500 uploud. Cand introduc cablul(cat 5E) de la enternet din router ( D-link; Dir-842; recent cumparat) viteza de download este 93 si uploud 89 ( ca si inainte de a mi se marii viteza).
Ce setari sau ce trebuie schimbat ca sa nu mai fie blocat la 100mb?
Va rog frumos sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Resetezi router-ul (cu butonul Reset) dupa care configurezi doar WAN pentru conexiune PPPoE.
Trebuie sa functioneze, iar daca viteza ramane tit mica, atunci trebuie returnat pe motiv de transfer cumica viteza.

| ziftode a răspuns:

Descrii un cablu si ignori doua lucruri:
1. viteza portului UTP de pe router... din ce spui tu EVIDENT ca are 100mbps
0. (inainte de 1) procesorul routerului, asta e o chestie critica, chiar daca iti iei un router cu giga ethernet TOT nu o sa faca fata daca procesorul nu e capabil

dar (asta e vestea buna) STIU ca eeRDeeSh-ul vinde routere care sunt destul de bune pentru chestia asta si destul de ieftine, da-le telefon si vorbeste cu ei, altfel solutia optima e un router cu dual core care costa 700lei... mie nu mi se pare ca ar merita!

| IMihaitza a răspuns:

Su eu am tot asa, viteza e tot aceeasi, chiar daca pe contract arata ca e marita. Daca ai un router de la rcs-rds, acesta are soft-ul modificat de catre ei, aatfel incat sa nu treaca deo anumita viteza. Eu am internet prin fibra dar tot asa merge ca si prin cablu. Daca vrei viteza mai mare de internet te-as sfatui sa-ti cumperi tu un router ( de la Asus, daca ai posibilitatea ) sper ca te-am ajutat