| 1Q a întrebat:

Salut,
Am o problema cum pot ca atunci cand imi caut numele pe google sa nu mai imi apara poze de pe Instagram si nu sa imi mai apara contul de Instagram? Nu vreau sa ma gaseasca rudele daca or sa ma caute pe google, nu vreau sa trec contul pe privat ca ii pe bussiness mod si nu vrea nici sa imi schimb numele de utilizator de pe ig. Ce pot sa fac? Nu exista o metoda ceva? Dau FUNDOI dar ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Variantele menționate de tine, de a îți schimba numele sau a-ți seta contul privat, sunt într-adevăr cele mai eficiente în a rezolva această problemă, dar înțelegem că nu sunt avantajoase pentru tine.

Există posibilitatea ca toate pozele tale de pe Instagram să fie accesibile de pe Google deoarece ai permis la un moment dat accesul unei aplicații terțe la profilul tău de Instagram care ți le face publice. Poți citi mai multe despre această posibilitate și cum o poți remedia aici: https://help.instagram.com/147542625391305

Dacă varianta anterioară nu funcționează pentru tine, poți face cerere la Google pentru ca acel conținut personal să nu mai apară în căutările Google. Poți face asta aici: https://www.google.com/webmasters/tools/removals Aici poți înainta doar cereri, dar nu îți garantează că vor elimina acel conținut și nici nu este specificat timpul de realizare a acestui lucru, în cazul în care îți este aprobată cererea.

Sperăm că vei reuși să rezolvi această situație.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Vorbesti cu cei de la Google sa nu te mai indexeze. Nu ai ce sa faci.

| JicaContra a răspuns:

Schimba-ti numele cu unul care nu e asa de... UNIC
si eu STIU asta, IRL am un nume FOARTE unic crying

| RavenNymph a răspuns:

Nu cred că există vreo metodă. Eu zic totuși să încerci să îți schimbi numele de utilizator, de exemplu să îți prescurtezi numele de familie.