| DeniiSs101 a întrebat:

Salut, am o problema destul de enervanta in legatura cu cooler-ul se tureaza destul de tare si provoaca mult zgomot, ma puteti ajuta cu un sfat va rog?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cooler-ul se tureaza tare din cauza temperaturii mari a procesorului.
Trebuie curatat bine de praf si - eventual - schimbata CORECT pasta siliconica.
Ventilatorul trebuie schimbat doar daca face zgomot si dupa curatarea cooler-ului si temperatura este buna.

| DeniiSs101 explică (pentru Bula):

Calculatorul a fost montat acum 2-3 saptamani, nu cred ca este din cauza prafului, pasta am intins-o uniform usor cu degetul ca a zis un prieten ca n-are treaba, tin sa mentionez ca acum 3-4 zile m-am jucat gta v si am avut temperaturi destul de ridicate(90°+) si cam de atunci au inceput sa apara problemele.

| DeniiSs101 explică (pentru Bula):

Am incercat si acum 10 minute sa-l aprind, mergea ok, dupa 2 minute incepe din nou sa se tureze (*caraie*), eu fiind in bios

| Bula a răspuns (pentru DeniiSs101):

Daca esti in BIOS, acolo ai o rubrica unde se pot urmari temperatura CPU, temperatura placii de baza etc. precum si turatia ventilatoarelor de racire.
In functie de ce procesor ai, temperatura procesorului are o limita peste care ventilatorul se tureaza la maxim (la care - evident - zgomotul generat va fi mare.

| marinaru777 a răspuns:

Trece pe treapta a doua cand are mult praf el si radiatorul, calculatoarle si laptopurile trebuie curatate la maxim 1 an. Deschide si verifica de praf.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Cumpara altul mai silentios si il inlocuiesti

| DeniiSs101 explică:

Am altul pe un pc mai slab care este destul de silentios, ar merge?