| Stefan_Dima_1996 a întrebat:

Am o problema la laptop. Am încercat sa instalez un windows 10 și a fost piratat și nu am știut și acum mi-a rămas leptopul la ultima fereastră și nu îmi mai da voie sa fac nimic. Dati mi un sfat!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Notezi unde s-a blocat instalarea si urmaresti Led-ul hard disk-ului.
- Daca arde /palpaie, atunci inseamna ca lucreaza inca instalarea, dar face si upgrade (la laptop-uri mai slabe poate sa dureze chiar si cateva ore! ).
- Daca Led-ul hard disk-ului nu arde si nici nu palpaie peste 2 minute, atunci opresti laptop-ul, tinand apasat indelungat pe butonul de pornire-oprire.
Dupa o pauza de 1-2 minute pornesti din nou laptop-ul, bootand iarasi de pe DVD-ul /stick-ul de instalare.
Cand ajungi la alegerea locului de instalare, alegi acelasi partitie pe care ai instalat si inainte, cu formatarea partitiei.
Instalezi din nou windows-ul.

Daca se blocheaza din nou in acelasi loc, atunci laptop-ul trebuie testat riguros, are ceva problema fizica.

| sierra1 a răspuns:

Banii jos, cumperi un W10 legal și te poți apoi lăuda cu asta

| NLS a răspuns:

Exact ce-a zis și ziftode, windows 10 necesita activare dacă vrei sa fii în legalitate, dar e totodată primul OS de la Microsoft care poate fi folosit pentru uz personal, fără activare, pe perioada nelimitata. Nu expira, nu ți se blochează după 30 sau 90 de zile. Vei primi doar mesaje pentru a-l activa dar sunt mai inofensive decât o anaconda cu colții scoși.

IL găsești pe site-ul oficial (scrie pe google: windows 10 ISO, și de obicei primul link e de pe pagina oficiala)

Sau o alta varianta de preferat, dacă nu ai nevoie neapărată de Windows, și nu te joci, LinuxMint (v17. 3 Mate sau XFCE pentru PC mai vechi, sau varianta Cinammon 18.3 pentru un pc puternic )
E puțin mai ciudat pana te înveți, dar după aceea, n-o sa mai vrei sa auzi de Windows.

| ziftode a răspuns:

Instaleaza windows 10 nepiratat, poti sa iei iso-ul pe gratis de la Microsoft!

| AwGenetix a răspuns:

Pai..practic asta e windows-ul. o fereastra. doua ferestre.