| Stefan123x a întrebat:

Am o problema la laptop, dupa ce il aprind la 2-3 minute imi da ecran negru si nu stiu ce sa ii fac. Nu se stinge ecranul, inca e aprins.
Initial cand l-am aprins am primit eroare la windows, ceva blue screen. Dupa am reinstalat windowsul, il boota bine, dar cum am spus, dupa cateva minute Black Screen! Am sesizat in acele cateva minute cat functiona ca mergea destul de greu!
Ma gandeam ca o fi de la hard, poate s-a stricat, desi totusi daca a reusit sa booteze windowsul, poate nu o fi din cauza lui!
Vreo idee care ar fi problema? Apropo, nu are placa video dedicata, are un i3 7020u, ceea ce m-afacut sa gred ca nu e de le placa video!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poot-eaza laptop-ul de pe un CD sau stick de memorie boot-abilsi vezi daca si atunci se innegreste ecranul, dupa cateva minute. Dupa boot-are, cand ecranul are ceva vizibil, apesi tasta "Pause" si lasi sa stea ci imagine pe ecran.
Daca ecranul devine negru in mai putin de 5-10 minute si nu-si revine dupa apasarea unei taste, atunci este defectiune a hardware-ului
Daca pe ecran se vede imaginea si peste 10 minute, atunci problema este cu Windows-ul (probabil se incarca gresit din cauza unui Bad pe hard disk).

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Stai, nu cred ca am inteles. Ai spus sa il bootez de pe un CD sau stick bootabil, pai doar ce am reinstalat windowsul de pe un stick bootabil, windowsul e 100% proaspat. Si treaba aia cu tasta "Pause", sa o apas dupa ce imi apare logo-ul laptopului?
Ca sa fiu mai explicit: Laptopul se aprinde, apare logoul odata cu textu; "Automatic repairing your PC" sau ceva de genu', nupa "Diagnosing PC", dupa am optiunea RESTART sau ADVANCED OPTIONS ( am incercat sa il fac din advance options, insa avand in vedere ca are windows proaspat reinstalat nu prea are sens) si dupa ce ii dau restart se incarca screenul cu logoul... si se incarca... si se incarca happy. Uneori se deschide windowsul, pare in regula, dar cum am mai spus, BOOM, black screen :/

Bula
| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

Tasta Pause apesi cand se vede logo-ul, sise suspenda activitatea (pana la apasarea tastei Enter).

Boot-area de pe CD /stick este necesara sa nu intre in discutie problemele cu hard disk sau cu Windows-ul /alt program /driver etc. instalat gresit.
Pentru o asemenea testare poti folosi insusi stick-ul de instalare a Windows-ului si te opresti la primul meniu, dupa care astepti.