| ruben99 a întrebat:

Windows has been shutdown to prevent damage to your computer
"Blue screen of death" imi apare de fiecare data cand aprind calculatorul am incercat sa bag windowsul si il boota dar dupa 5 minute aparea alta Ecranul Albastru si nu ma lasa sa fac nimic.
Ce pot sa fac?
Dau FUNDAbig grin

7 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Ramul este de vina!
Una dintre placutele de RAM nu functioneaza, astfel cand e solicitata te arunca in pagina albastra!
Vezi ce placute de ram ai, daca ai 2 scoate una si lasa numai una. Daca te arunca iar screen of death repeta operatiunea cu calalta placuta!

| Violente a răspuns:

Antoni0 te-a ajutat în amănunt. Nu sunt plăcuțele de RAM chiar dacă nu ar strica să încerci operațiunea spusă mai sus de colegul meu, încearcă o altă partiție sau dacă poți o defragmentare si un Check Disck Doctor a HDD-ului, să vezi ce și cum e de vină la el.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Da...fa intai un X-test de ram (cum spunea si Cronki). Daca nu ai doua, incearca sa imprumuti una compatibila de la vreun prieten si sa vezi daca merge cu aia. Daca nu e de la ram, poate fi procesorul sau placa de baza. Ce PC este? Desktop sau laptop? Unele marci au teste de diagnostic pe care le poti face si iti spun exact care e componenta cu probleme.

| Antoni0 a răspuns:

Nu e RAM-ul. poti incerca dar nu cred ca RAM-ul e de vina. Ai bad sectors pe hard si de aia. Trebuie sa faci o noua partitie pe care sa instalezi windows-ul.

| ruben99 explică (pentru Antoni0):

Am incercat cu alt hardisk si tot nu a mers am schimbat ramul si tot aceeasi eroare imi dadea "BLUE SCREEN OF DEATH" am scos tot din el si tot nu a mers NU STIU CE SA AIBA!
ALTE SOLUTII?

| ruben99 explică:

Am uitat si nu merge safe mode face ceva dar dupa da eroarea