| suiramikkk a întrebat:

Salut, am o problema la laptop.

Windows 8.1, blue screen cu eroare "PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA", am fost la un service, au zis ca poate fi de la hard, ram, sau drivere, mi-au facut ei un diagnostic ceva de gen la RAM acolo, mi-au mai facut cateva setari si mi-au zis sa-mi bag windowsul, fara efect.

mentionez ca am dat si 50 de lei acolo pentru cacaturile astea degeaba, si eroarea o primesc doar cand ma joc, are cineva alte rezolvari? nu vreau sa mai fac drumuri si sa dau si bani degeaba

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De la distanta nu poti analiza telepatic un laptop, singura solutie este testarea hardware si software,poate fi placa video, ram, hard, cpu, placa de baza

| dannyel86 a răspuns:

E adevarat ca pot exista cauze multiple, dar daca tot ai dat banii, eu zic ca trebuia sa te lamureasca cei din service. Sunt teste care se fac cu softuri pentru hard (site vezi producator hdd) si pentru memoria ram (vezi memtest, versiune bootabila).
Ai cumva placa video integrata sau separata?
Cel mai bine ar fi sa lucrezi pe un sistem de operare pentru care producatorul placii de baza are drivere oficiale pe site-ul lui. Asa iti poti confirma ca e o problema hardware, si nu legat de drivere.

| bystefu a răspuns:

Au dreptate, cauzele pot fi multe, citeste mai jos.Insa trebuia sa-ti fi dat ceva la mana in caz ca persista să te ajute sau sa-ti dea banii.

Bug check 0x50 can occur after the installation of faulty hardware or in the event of failure of installed hardware (usually related to defective RAM, be it main memory, L2 RAM cache, or video RAM).+

Another possible cause is the installation of a faulty system service or faulty driver code.

Antivirus software can also trigger this error, as can a corrupted NTFS volume.

| CodeNameAlpha a răspuns:

Reseteaza bios-ul sau daca nu merge intra in setarile bios si dale pe default settings.

| suiramikkk explică:

Deci am mai facut un test, eu de obicei joc CS:GO cu teamspeak3 on, pentru ca ne jucam cate 5, in fine, mereu cand mi-a dat eroarea aia a fost cand apasat butonul sa vorbesc, am facut un test acum, am jucat fara teamspeak in jur de 2 ore nici urma de eroare, pornesc teamspeakul sa ma joc dupa 10 minute iar a aparut big grin